Newsletter and Internal information 7/2025
4. 7. 2025, 9:37
|
English
RECETOX Newsletter 7/2025
Interní sdělení
Rozsáhlá změna infrastruktury během 9-11/2025
Během období 09 – 12/2025 čeká centrum rozsáhlá změna uživatelských sítí, opuštění všech Windows 10, výměna zařízení nesplňujících provozní standardy, migrace celého serverového prostředí, zavedení bezpečnostních opatření pro laboratoře a migrace všech uživatelských zařízení do nové domény.
Tyto změny se dotknou každého uživatele a každého zařízení připojeného k počítačové síti. Průběžně budete informováni na intranetu.
Pro některé kroky potřebujeme Vaší součinnosti. Budeme Vás průběžně kontaktovat a tímto Vás prosíme o spolupráci.
Děkujeme!
IT oddělení
Další sdělení
Mediální komunikace: Workshop pro vědce
Komunikujete svůj výzkum s veřejností nebo médii a rádi byste se v této náročné disciplíně zlepšili, případně získali při vystupování více sebedůvěry? Centrum RECETOX má příležitost zorganizovat ve spolupráci s experty a analytičkami projektu Fakta o klimatu workshop komunikace s médii, určený všem výzkumníkům a akademickým pracovníkům, kteří mají o komunikaci zájem. Pokud jste mezi nimi a zvažujete účast, dejte nám o tom vědět prostřednictvím emailu na adresu: sabina.vojtechova@recetox.muni.cz.
Milí kolegové a přátelé, děkujeme všem, kteří s námi oslavili konec semestru na naší Semester End Party! Užili jsme si společně příjemné chvíle mimo kanceláře, přednáškové místnosti i laboratoře – v neformální atmosféře, plné smíchu a dobré nálady.
Ty nejhezčí momenty si teď můžete připomenout ve fotoalbu níže.
Tadeáš Dvořák vystudovalnejdříve psychologiina UniversityofBristolve Velké Británii, kde zkoumal vliv města a faktorů v něm na lidské myšlení.Výzkumné téma neopustil, ale rozhodl se jej rozšířit o biologickýpodklad – zajímaloho, cosepřesně v těle při daných procesech děje.V rozhovoru vysvětluje, coobnášívýzkum stresu ve městě, jakholze objektivně měřit a proč je takový výzkumdůležitý pro naše zdraví.
Minulý týden proběhlo třetí setkání ESFRI Stakeholder Forum. Fórum, jehož hlavním tématem byla „Udržitelnost ekosystému výzkumné infrastruktury“, jehož cílem bylo diskutovat o nápadech a osvědčených postupech týkajících se zlepšení kvality a udržitelnosti výzkumných infrastruktur, podporovat důvěru a spolupráci mezi stakeholdery a podporovat integraci v rámci ekosystému výzkumu a inovací, včetně vytváření efektivních synergií s technologickými infrastrukturami.
V urugvajské Punta del Este nyní probíhá poslední fáze vyjednávání mezinárodního Vědecko-politického panelu k chemickým látkám, odpadům a prevenci znečištění (OEWG 3.2 on SPP). Více než 110 zemí celého světa nyní dojednává finální podobu pro expertní panel, který v budoucnu podpoří rozhodování v této problematice, v podobné roli jako Mezivládní panel pro klima (IPCC) nebo Mezivládní platforma pro biodiverzitu (IPBES).
ISPCWP je zkratka pro Mezivládní vědecko-politický panel pro chemické látky, odpady a znečištění, který schválilo Mezivládní zasedání (IM) v Punta del Este v Uruguayi. Delegáti se shodli na textu zakládajícího dokumentu a dokončili tříleté vyjednávání otevřené pracovní skupiny (OEWG) ustavené Programem OSN pro životní prostředí (UNEP).
Mezinárodní výzkumný tým koordinovaný Univerzitou v Trentu prokázal, že přítomnost specifických mikrobů ve střevním mikrobiomu může být přesným ukazatelem kolorektálního karcinomu. Studie, která kombinuje strojové učení a metagenomiku, byla zveřejněna v prestižním časopiseNature Medicinea mohla by v budoucnu vést k přesnějším a zcela neinvazivním screeningovým metodám.
V pondělí 16. června prezident České republiky Petr Pavel jmenoval nové profesory vysokých škol. S velkou radostí oznamujeme, že mezi nimi je i zástupce centra RECETOX Masarykovy univerzity, který byl jednou z klíčových postav projektu ERA Chair. Nejvyšší vědecko-pedagogický titul získal Hynek Pikhart, který v centru RECETOX vede výzkumnou skupinu Environmentální epidemiologie.
Novástudietýmuevropskýchvýzkumníků*analyzovaladata ze čtrnáctievropskýchkohortčítajícítéměř350tisícúčastníků,jejímžcílembylovyhodnotitvlivspolečnéhopůsobeníenvironmentálníchfaktorůvměstskémprostředínavýskytnovýchpřípadůastmatuu dětíidospělých.Astmasevprůběhuživotavyvinulou 7428osob.
Ve dnech 9.–13. června 2025 se v prostorách centra RECETOX v Brně uskutečnil 21. ročník Letní školy RECETOX. Letošní ročník byl rozdělen do dvou na sebe navazujících bloků, které společně nabídly účastníkům komplexní vzdělávací program v oblasti hodnocení rizik chemických látek. Akce přilákala celkem 55 účastníků z 31 zemí světa – vědců, doktorandů i odborníků z regulačních institucí.
Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA): Postdoctoral Fellowshipsstermínem podání návrhů projektů 10. 9. 2025; Staff Exchanges stermínem podání návrhů projektů 8. 10. 2025; Doctoral Networks stermínem podání návrhů projektů 25. 11. 2025. V případě zájmu o podání projektu nebo podrobnější informace kontaktujte co nejdříve Veroniku Jálovou.
LA výzvy (GA ČR v roli partnerské organizace); Rakousko, Německo – kontinuální výzvy; Švýcarsko (uzávěrka pro české uchazeče 8. 10. 2025) – podklady RMU
TAČR
2. veřejná soutěž Prostředí pro život 2 Podprogram 1 - soutěž je vyhlášena pouze pro podprogram (PP1): Inovace a operativní výzkum ve veřejném zájmu s jasně definovanými prioritními výzkumnými cíli, (uzávěrka 23. 7. 2025)
MŠMT
EIG CONCERT Japan na téma „Oceans: Climate Change Mitigation and Adaptation“ (uzávěrka 22. 7. 2025)
INTER-ACTION s USA LUAUS26 - podklady RMU (uzávěrka 9.7.2025, deadline RMU 7.7.2025)
Pokud zaměstnanec jede na služební cestu, může při řešení nákladů spojených s pracovní cestou narazit na situace, kdy je mu dána možnost objednat si stravu v rámci nákladů za ubytování nebo v rámci konferenčního poplatku. Může se tak setkat s těmito případy:
Snídaně/oběd/večeře je součástí nákladu na ubytování/konferenční poplatek, ale není vyčíslená částka, takový náklad lze uhradit/proplatit a zaměstnanec si musí příslušné stravné v cestovním příkazu pokrátit.
Snídaně/oběd/večeře není zakomponováno do ceny ubytování v hotelu, konferenčního poplatku atd., tedy je vyčísleno jako samostatná položka. Nelze hradit jako související náklad (související náklad=hradí Masarykova univerzita), k tomu slouží zaměstnanci stravné ve výši dané zákonem (vypočítá se v cestovním příkazu), tedy zaměstnanec si stravu hradí sám.
Obdobně se postupuje, pokud si všechny doklady uhradí zaměstnanec sám a bude žádat jejich proplacení v rámci vyúčtování po cestě, samostatně vyčíslená položka za stravu mu nebude proplacena v plné výši.
Závěrečné hodnocení projektu ERA Chair „R-Exposome Chair“ zdůraznilo výzkumné a vzdělávací úspěchy
Dne 25. června 2025 proběhlo online prostřednictvím MS Teams závěrečné hodnocení projektu Horizont 2020 „R-Exposome Chair: Unlocking the potential of RECETOX in Exposome research“, který byl realizován v období od října 2019 do března 2025.
Projekt vedený Ing. Janem Ostřížkem, Ph.D., se zaměřil na posílení výzkumu a vzdělávání v oblasti environmentálního zdraví prostřednictvím vytvoření nového týmu ERA Chair a výzkumného programu v environmentální epidemiologii, a zároveň také rozvinul podpůrné služby centra. ERA Chairs prof. MUDr. Martin Bobák, M.Sc., Ph.D. a prof. Mgr. Hynek Pikhart, Ph.D., M.Sc. vedli dynamickou mezinárodní výzkumnou skupinu, která se zabývá vlivy environmentálních expozic na zdraví, a významně se podíleli na rozvoji nových vzdělávacích aktivit.
Během hodnocení ocenily hodnotitelka EU Weronika Czarnocka a projektová poradkyně Emanuela Galeazzi vysokou kvalitu výsledků projektu a potvrdily splnění všech klíčových ukazatelů výkonnosti (KPIs).
Děkujeme všem účastníkům za jejich cenné příspěvky a podporu během závěrečného hodnoticího setkání.
Projekt EXPANSE končí: Výzkum urban exposomu pro zdravější život
Projekt Horizon 2020 EXPANSE (EXposome Powered tools for healthy living in urbAN SEttings), hlavní řešitel doc. RNDr. Pavel Čupr, Ph.D., končí 30. června 2025 po 5,5 letech rozsáhlého výzkumu.
EXPANSE se zabýval jednou z klíčových otázek dneška: Jak zůstat zdravý v moderním městském prostředí? Analýzou urban exposomu – tedy souhrnu faktorů jako je místo, kde žijeme, co jíme, jaké máme sociální vazby a jakému prostředí jsme vystaveni – se projekt zaměřil na kardiometabolická a plicní onemocnění, která patří k hlavním příčinám špatného zdravotního stavu v Evropě. Díky datům od více než 45 milionů Evropanů EXPANSE vytvořil praktické nástroje a strategie pro podporu zdravějšího života ve městech.
Projekt ONCOBIOME končí: Střevní mikrobiom jako nástroj personalizované onkologické péče
Projekt Horizon 2020 ONCOBIOME (Gut OncoMicrobiome Signatures (GOMS) associated with cancer incidence, prognosis and prediction of treatment response), hlavní řešitelka Mgr. Eva Budinská, Ph.D., končí 30. června 2025 po 6,5 letech intenzivního výzkumu.
ONCOBIOME se zaměřil na roli střevního mikrobiomu ve vzniku, vývoji a odpovědi na léčbu nádorových onemocnění. Cílem projektu bylo identifikovat tzv. Onko-mikrobiomové podpisy (GOMS) – mikrobiální vzorce spojené s výskytem rakoviny, její prognózou a výsledky léčby. Na základě rozsáhlých studií s více než 9 000 pacienty z 10 zemí a ve spojení s inovativními klinickými studiemi projekt přispěl k vývoji diagnostických nástrojů pro predikci a personalizaci onkologické péče, zejména u rakoviny prsu, tlustého střeva, plic a melanomu.
Projekt FRANKIE končí: Vliv expozice chemickým látkám na neurodegenerativní onemocnění
Žiga Tkalec, PhD řešil od července 2023 do června 2025 projekt FRANKIE (Impact of exposure to chemicals to the onset and progression of Lewy Body Dementia) financovaný v rámci ERA Fellowship programu Horizont Evropa. Projekt zkoumal potenciální environmentální faktory a molekulární mechanismy vzniku a progrese neurodegenerativního onemocnění.
Děkujeme hlavním řešitelům a vědeckým týmům za jejich vynikající práci, odborné znalosti a nasazení. Jejich přínos byl klíčový pro úspěšné dokončení projektů a představuje důležitý posun v oblasti zdraví ve městech, personalizované péče o pacienty s rakovinou a výzkumu neurodegenerativních onemocnění.
Novinky pro výzvy ERC (European Research Council) 2026 a 2027
Evropská rada pro výzkum (ERC) zveřejnila plánované změny pro pracovní programy na roky 2026 a 2027, které ovlivní mj. podobu projektového návrhu a proces hodnocení. Níže naleznete klíčové novinky:
1) Struktura žádosti
Tzv. Část I Vědeckého návrhu (dříve nazývaná Extended Synopsis) by měla obsahovat popis celkové myšlenky výzkumného projektu, včetně současného stavu poznání, vědeckých otázek, cílů a výzkumné strategie. Maximální délka zůstane stejně jako v minulosti v rozsahu 5 stran.
Část II Vědeckého návrhu by měla podrobněji vysvětlit plánovanou metodologii, pracovní plán, hodnocení rizik a zdůvodnění požadovaných prostředků. Maximální povolená délka bude nově 7 stran pro granty Starting, Consolidator a Advanced a 10 stran pro granty Synergy.
2) Hodnocení žádostí
Nejvýraznější změnou je přenesení hodnocení proveditelnosti (feasilibity) z 1. do 2. kola hodnocení, tzn. do Části II Vědeckého návrhu (B2).
3) Dodatečné financování
Kromě navýšení dodatečného financování pro žadatele a žadatelky ze třetích zemí na 2 mil. EUR, které již platí od výzvy ERC Advanced 2025, má být od výzev 2026 možné využít dodatečné financování i k pokrytí osobních nákladů.
4) Rozšíření důvodů pro prodloužení doby způsobilosti
Nově bude možné podat žádost o prodloužení doby způsobilosti pro žadatele a žadatelky Starting a Consolidator také z důvodu genderově podmíněného či jiného druhu násilí.
5) Výhled pro rok 2027
Vědecká rada ERC plánuje pro poslední rok běhu Horizontu Evropa učinit granty Starting a Consolidator otevřenější i pro nejmladší generaci držitelů a držitelek Ph.D. titulu a celkově flexibilnější z hlediska očekávaní kladených na profesní věk žadatelů a žadatelek.
Od výzev 2027 tak bude možné žádat o granty Starting již od úspěšné obhajoby titulu Ph.D. po dobu deseti následujících let. O granty Consolidator se budou moci ucházet žadatelé a žadatelky v rozmezí pěti až patnácti let po obhajobě titulu Ph.D. ERC nově plánuje také zavést omezení, které znemožní hlavním řešitelům ERC Starting/Consolidator získat více grantů ERC ve stejné věkové kategorii.
Více informací k plánovaným změnám najdete na webu ERC.
V případě zájmu o podání projektu nebo podrobnější informace kontaktujte co nejdříve Veroniku Jálovou.
Níže uvádíme pouze vybrané publikace dostupné na WoS v posledním kalendářním měsíci:
Strada, R., Dunlop, D., Vorba, M., Raj, A., Tütüncü, B. B., Myllyperkiö, P., Slanina, T., Kumpulainen, T., & Šebej, P. (2025). Restricting intramolecular motion converts non-fluorescent semicroconaine dyes into turn-on aggregation-induced emission probes. Materials Chemistry Frontiers, 9(13), 2031–2040. https://doi.org/10.1039/D5QM00030K
Tkalec, Ž., Koudelka, Š., Klánová, J., & Price, E. J. (2025). Dual LC column characterization for mass spectrometry-based small molecule profiling of human plasma and serum. Analytica Chimica Acta, 1356, 343942. https://doi.org/10.1016/j.aca.2025.343942
Recabarren, T., Torres, M., Jacobsen, C., Pozo, K., Girones, L., Arias, A., Urrutia, R., Ye, G., Přibylová, P., Klánová, J., Ahumada, R., & Pozo, K. (2025). Land-ocean export of microplastic in central Chile: The contribution of the Biobío River using a particle tracking model approach. Environmental Pollution, 374, 126196. https://doi.org/10.1016/j.envpol.2025.126196
Janoš, T., Ballester, J., Méndez-Turrubiates, R. F., Čupr, P., & Achebak, H. (2025). Short-term effect of temperature on cause-specific, sex-specific, and age-specific ambulance dispatches in Czechia: a nationwide time-series analysis. International Journal of Epidemiology, 54(3). https://doi.org/10.1093/ije/dyaf051
Dalecká, A., Jeong, A., Szabó, D., Tamasi, B., Imboden, M., Schaffner, E., Keidel, D., Shen, Y., Nieuwenhuijsen, M., Cirach, M., de Hoogh, K., Vlaanderen, J., Vermeulen, R., Peters, A., Melén, E., Peasey, A., Bobák, M., Pikhart, H., & Probst-Hensch, N. (2025). Air pollution, greenspace, and metabolic syndrome in older Czech and Swiss populations. Environmental Epidemiology, 9(3), e393. https://doi.org/10.1097/EE9.0000000000000393
Hofman, J., Brenerova, P., & Borilova Linhartova, P. (2025). State-of-the-art approaches in the investigation of human seminal bacteriome using metagenomic methods. Frontiers in Reproductive Health, 7. https://doi.org/10.3389/frph.2025.1557912
Bartoskova Polcrova, A., Lam, T. M., Pikhart, H., & Lakerveld, J. (2025). Social disparities in exposures to neighbourhood obesogenic built environments in Czechia. Journal of Public Health. https://doi.org/10.1093/pubmed/fdaf065
Sharma, B. M., Muncke, J., Boucher, J. M., Zimmermann, L., Brunner, T. A., Arora, P., & Scheringer, M. (2025). Complementing global chemicals management through shaping consumer behavior. IScience, 28(6), 112700. https://doi.org/10.1016/j.isci.2025.112700