10. zasedání Stockholmské úmluvy: Tři konference, dva týdny, mnoho výstupů.
Ve švýcarské Ženevě se poprvé po třech letech konalo zasedání smluvních stran Basilejské, Rotterdamské a Stockholmské úmluvy. A nechyběli ani zástupci výzkumného centra RECETOX.
Ludovic Mayer: Nebojte se jít vstříc novým zkušenostem.
Ludovic Mayer pochází z Francie a na RECETOXu studuje doktorský studijní program Životní prostředí a zdraví, obor Environmentální chemie a toxikologie. Za svůj vědecký projekt získal prestižní stipendium Brno Ph.D. Talent (2020 - 2021).
Mohou za to geny? Podívejte se na další díl seriálu Poznej svého vědce.
Jakou měrou se podílí genetická výbava, faktory prostředí a životního stylu na naší schopnosti zachovat si zdraví? Koktejl komplexních nemocí namíchá molekulární genetička, která zkoumá vztahy mezi geny a prostředím.
Studenti bakalářského studijního oboru Životní prostředí a zdraví vyrazili na týdenní stáž na observatoř ČHMÚ Košetice uprostřed Vysočiny. Měli tak ideální příležitost vyzkoušet si využití teoretických poznatků přímo v terénu.
Milí kolegové, průběžně Vás zveme na pracovnělékařské prohlídky a rádi bychom připomněli, že je to nejenom z důvodu zajištění Vašeho bezpečí na pracovišti, ale také se jedná o Vaši povinnost vyplývající z Pracovního řádu MU (zákoníku práce).
Prosíme o Vaši součinnost při zajištění této zákonné podmínky zaměstnání.
Aktualizované manuály k cestovním příkazům
Aktualizované manuály k cestovním příkazům naleznete ZDE
Co budete dělat o prázdninách? Zajeďte do Telče!
Je tady léto, čas dovolených a výletů. Už víte, co budete dělat? Pojeďte do Telče! Každý ví, že Telč je město šťastných lásek, a především spokojených turistů. Léto to není jen festival Prázdniny v Telči (mimochodem nejstarší hudební festival v ČR, letos oslaví již 40. ročník!), ale i řada dalších akcí. Především ale malebně krásné náměstí, řada unikátních památek, úžasná krajina a lesy okolo. Prostě klid, pohoda a odpočinek.
Plošné zapnutí Eset
Mezi 11.7. - 22.7. dojde k postupnému plošnému nasazení produktu Eset. U zařízení v doméně proběhne nasazení automaticky.
Před táborem vyplňte žádost o poskytnutí pracovního volna. Pokud žádáte o volno delší než 5 pracovních dnů, bude potřebné dořešit úhradu zdravotního pojištění při neplaceném volnu - příloha č. 1. Společně s žádostí zanesete na personální oddělení také doklad o tom, že je pořadatel právnickou osobou zapsanou ve veřejném rejstříku.
Po ukončení pracovního volna dodáte na personální oddělení potvrzení, že jste se tábora skutečně zúčastnili - příloha č. 2. Místo přílohy č. 2 je možné použít i formulář pořadatele akce.
Grantové výzvy
Grantová Agentura ČR
Lead Agency granty – GA ČR v roli partnerské organizace (uzávěrka dle zahraničních agentur – aktuálně lze stále podávat návrhy projektů ve spolupráci s německou agenturou DFG/průběžná výzva, rakouskou agenturou FWF/průběžná výzva, americkou NSF/průběžná výzva a švýcarskou agenturou SNSF/deadline 1. 10. 2022 pro ČR).
MŠMT
INTER-EXCELLENCE II – INTER-ACTION LUAUS23 - Záměrem LUAUS23 je výběr společných výzkumných projektů v kategorii základního výzkumu, průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, a to se zaměřením do všech vědných oblastí. Doba řešení podpořených projektů je stanovena na 3–5 let. Deadline pro tuto výzvu je 25. července 2022.
EIG CONCERT JAPAN - na téma ”Design of Materials with Atomic Precision”, deadline této výzvy je 18. července 2022.
Technologická agentura ČR
Program prostředí pro život - 6. veřejná soutěž na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí. Soutěž je vyhlášena ve dvou podprogramech: Podprogram 1 Operativní výzkum ve veřejném zájmu (PP1), Podprogram 2 Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí (PP2). Lhůta pro podávání návrhů projektů končí 14. září 2022.
Pokud máte zájem podat jakýkoliv návrh projektu, prosím kontaktujte co nejdříve Nikolu Stejskalovou.
Plánované výzvy
Technologická agentura ČR
Byl schválen nový program TAČR SIGMA, který je navržený jako široce zaměřený nástroj na podporu aplikovaného výzkumu a inovací. První soutěž bude vyhlášena na konci roku.
Úspěšné projekty
HORIZON EUROPE
Ing. RNDr. Marek Martin, Ph.D. - Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe
Podané projekty
AZV
prof. RNDr. Petr Klán, Ph.D. - Studium oxidačního stresu během fototerapie novorozenecké žloutenky
doc. RNDr. Petra Bořilová Linhartová, Ph.D., MBA - Dynamika změn mikrobiomu a molekulární markery pro stratifikaci rizika rozvoje infekčních komplikací u pacientů s inhalačním traumatem
prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. - Charakterizace intrathekální protilátkové odpovědi v korelaci s dalšími biomarkery a jejich význam pro diferenciální diagnostiku a predikci průběhu neurologických onemocnění
Mgr. Jiří Kohoutek, Ph.D. - Perfluorované a polyfluorované látky, jejich detekce a vliv na lidskou reprodukci
Mgr. Eva Budinská, Ph.D. - Komplexní in vitro a in vivo hodnocení biodegradabilního hydrogelu s termostabilním FGF2 pro zlepšení přežití tukového štěpu (součást týmu MUDr. Hoboubka)
Níže uvádíme pouze vybrané publikace dostupné na WoS v posledním kalendářním měsíci. Přehled dalších publikací naleznete ZDE.
T10:
Sekhar, A. R., Chitose, Y., Janoš, J., Dangoor, S. I., Ramundo, A., Satchi-Fainaro, R., Slavíček, P., Klán, P., & Weinstain, R. , Porphyrin as a versatile visible-light-activatable organic/metal hybrid photoremovable protecting group. (2022) Nature Communications, doi.org/10.1038/s41467-022-31288-2
Sobotka, J., Smedes, F., & Vrana, B., Performance comparison of silicone and low-density polyethylene as passive samplers in a global monitoring network for aquatic organic contaminants. (2022) Environmental Pollution, doi.org/10.1016/j.envpol.2022.119050
Sychrova, E., Smutna, M., Novakova, K., & Hilscherova, K.,Potential estrogenic background in aquatic laboratory cultivations. (2022) Aquatic Toxicology, doi.org/10.1016/j.aquatox.2022.106169
Q1:
Pauls, C., Dalecká, A., Lu, W., Hubáček, J., Pikhart, H., & Bobák, M., Educational gradients in all-cause mortality in two cohorts in the Czech Republic during the early stage of the postcommunist transition. (2022) Journal of Epidemiology and Community Health, doi.org/10.1136/jech-2022-218986
van der Schyff, V., Suchánková, L., Kademoglou, K., Melymuk, L., & Klánová, J., Parabens and antimicrobial compounds in conventional and “green” personal care products. (2022) Chemosphere, doi.org/10.1016/j.chemosphere.2022.134019
Velmi oceníme, pokud budete volné pozice sdílet ve svých sítích kontaktů a nebo nám přímo doporučíte vhodného kandidáta na e-mail: rcx-hr@recetox.muni.cz
Nováčci na RECETOXu
Vítáme v centru nové kolegy a přejeme jim hodně pracovních úspěchů!