Terénní cvičení v Košeticích

Košetice. Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu na Vysočině, kde RECETOX dlouhodobě měří kvalitu ovzduší. Košetice jsou nejen měřící stanicí, ale také výukovým centrem, které studenti z RECETOXu navštěvují v rámci terénní praxe již přes dvacet let. I letos se skupina studentů Životního prostředí a zdraví vypravila do Košetic. Od 6. do 10. června 2022 si studenti pod vedením Romana Prokeše vyzkoušeli využití svých teoretických znalostí ze studia přímo v terénu.

28. 6. 2022 Marie Hošťálková

Bez popisku

Předmět "Týdenní terénní cvičení" je jedním z povinných předmětů bakalářského studia. I když jde o předmět nutný pro splnění studia, studenti na týden strávený v Košeticích ještě dlouho a v dobrém vzpomínají. Hlavním cílem předmětu je ukázat studentům uplatnění teoretických poznatků přímo v praxi. Ačkoliv původní pobyt v Košeticích byl zaměřen na magisterské studenty, poslední tři roky na Vysočinu odjíždějí bakalářští studenti prvních ročníků. Již po prvním roce studia si mohou vědu "vyzkoušet" přímo ve venkovním prostředí . Hlavním vedoucím terénních cvičení je doktor Roman Prokeš z Laboratoře stopové analýzy RECETOX , který se studenty tráví v Košeticích celý týden, stejně jako doktor Jakub Urík, jež je průvodcem bakalářským studiem. Během terénního cvičení do Košetic přijíždějí i další vyučující, kteří prezentují studentům svá výzkumná témata, a mají takto jedinečnou příležitost je nadchnout pro vědu a výzkum.

A jak takový pobyt v Košeticích vypadá? Od pondělí do pátku je připraven nabitý program. Teoretické přednášky střídají praktické aktivity ukazující, jak se věda "dělá" přímo v terénu. Letošní terénní cvičení bylo zahájeno přednáškou o historii stanice a monitorovacích aktivitách zde probíhajících. Poté následovala prohlídka samotné observatoře a seznámení se s přístroji, které jsou pro měření využívány. Pro studenty se mnohdy jedná o první kontakt s monitorovacími přístroji a měřením ve venkovním prostředí. V úterý bylo pro studenty připraveno zjišťování průtoku fyzikálních vlastností vody a srážek v lesích kolem Košetic, které si sami mohli vyzkoušet. Uprostřed týdne zástupci z Czech Globe diskutovali se studenty o aerosolech a zároveň studenty v Košeticích navštívili i další vyučující z RECETOXu, aby v neformálním prostředí vysvětlili svá vědecká témata. Doktor Karel Brabec z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty do Košetic přijel ve čtvrtek. Pod jeho vedením studenti sbírali druhy bezobratlých v místním potoce, které poté s pomocí mikroskopů blíže identifikovali. Závěr týdne byl věnován půdě a jejímu vzorkování s doktorem Milanem Sáňkou.

Studenti Životního prostředí a zdraví získají v Košeticích lepší povědomí o svém studiu a výzkumech RECETOXu. Také se setkají se svými vyučujícím v jiném prostředí, než je univerzitní kampus. A i když je každý den plný odborných aktivit, večer je čas na zábavu, hraní deskových her nebo táborák. "Košetice" nejsou pouze o vědeckých poznatcích ale i skvělých zážitcích.

Děkujeme za skvělou fotodokumentaci našim studentům přímo z místa "činu".


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info