19. Letní škola RECETOX

Výzkumná infrastruktura RECETOX a Regionální centrum Stockholmské úmluvy ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR a WHO uspořádali již 19. ročník mezinárodní Letní školy RECETOX v Brně. Program zahrnoval přednášky, praktická cvičení a případové studie vztahující se k necíleným analýzám biologicky významných molekul a k lidskému biomonitoringu.

28. 6. 2023 Jitka Vaňáčková

Výzkumná infrastruktura RECETOX a Regionální centrum Stockholmské úmluvy pro budování kapacit a přenos technologií ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí České republiky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) uspořádali v červnu v Brně tradiční, již 19. ročník mezinárodní Letní školy RECETOX.

Týdenní program byl složený z úvodních teoretických přednášek, intenzivních praktických cvičení a případových studií vztahujících se k hlavnímu tématu, které se každoročně mění. Letošní ročník byl obsahově rozdělen na dva bloky, jejichž hlavními tématy byly (i) necílené analýzy biologicky významných molekul a (ii) lidský biomonitoring. Celkem 17 odborníků (7 ze zahraničí) přednášelo o nejnovějších poznatcích ve výzkumu, zkušenostech a možnostech řešení praktických situací. První blok byl zaměřen na studium metabolomiky, exposomiky, metod necílené analýzy a zpracování datových sad. Ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací proběhl v rámci navazujícího bloku výukový modul k budování kapacit v hodnocení rizik spojených s expozicí populace chemickým látkám. Součástí obou bloků byly praktické, interaktivní části. Nedílnou součástí programu byla také návštěva a prohlídka laboratoří a biobanky výzkumné infrastruktury RECETOX.

Na Letní školu dorazilo 40 účastníků z 15 zemí celého světa.

Těšíme se na viděnou v rámci jubilejního 20. ročníku, který se bude konat v červnu 2024.