Kdo jsme

RECETOX je ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, založený v roce 1983. Zabýváme se výzkumem a vzděláváním odborníků v oblasti environmentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. Naše hlavní činnost zahrnuje sledování toxických látek v prostředí, výrobcích i lidských tkáních a hodnocení jejich toxikologických a ekotoxikologických účinků, souvisejících rizik a zdravotních dopadů; vývoj nových vzorkovacích i analytických technik; vývoj nových chemických nástrojů a metodik, biotechnologií i softwarových nástrojů. Naše výzkumné aktivity pružně reagují na nové výzvy týkající se nejen sledování kontaminace prostředí a expozice obyvatelstva toxickým látkám, ale i návrhů preventivních a legislativních opatření,vhodných intervencí a managementu chemických látek.

V zájmu ochrany lidského zdraví a ekosystémů před účinky toxických látek spolupracujeme s řadou průmyslových partnerů. Prostřednictvím našeho Národního centra pro toxické látky a Regionálního centra pro budování environmentálních kapacit podporujeme Českou republiku, další země v Evropě i Africe, a mezinárodní instituce v regionu při naplňování mezinárodních smluv a dohod k ochraně lidského zdraví a životního prostředí.

Součástí našeho centra je také výzkumná infrastruktura RECETOX RI, která je centralizovaným pracovištěm pro realizaci interdisciplinárních výzkumných projektů. Jednotlivá pracoviště výzkumné infrastruktury provádějí analýzy širokého spektra antropogenních a přírodních látek a toxinů v environmentálních nebo biologických matricích, dlouhodobé environmentální a populační studie a vývoj komplexních softwarových nástrojů pro správu, analýzu, interpretaci a vizualizaci dostupných dat.

RECETOX poskytuje multidisciplinární vzdělání v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech v oborech životního prostředí a zdraví, matematické biologie a biomedicíny.

RECETOX v číslech

vědeckých pracovníků

PhD studentů

výzkumných skupin

core facility

studijní programy

Centra: Národní a Regionální Stockholmské konvence, WHO

Prof. Jana Klánová

„Naší vizí je stát se mezinárodně uznávaným centrem excelence, které podporuje a realizuje výuku a výzkum zaměřený na odhalování úlohy faktorů životního prostředí v působení na lidské zdraví, stárnutí a blahobyt; rozvíjí inovativní přístupy k ochraně životního prostředí a zdraví; a vyvíjí nástroje sloužící pro prevenci, diagnostiku a intervenční účely.“

Prof. Jana Klánová
ředitelka RECETOXu

Rozvoj RECETOXu v čase

RECETOX slaví 40 let od založení.

• 2022

RECETOX se stává spolupracujícím centrem WHO. Zahájení partnerství PARC. V rámci bakalářského studijního programu Životního prostředí a zdraví vznikají dvě specializace. RECETOX se účastní více, než 25 evropských výzkumných projektů.

• 2021

Projekt EIRENE koordinovaný Masarykovou univerzitou zařazen na Cestovní mapu ESFRI 2021. 30 leté výročí studie CELSPAC. Získána akreditace na habilitační a profesorská řízení v oboru Životní prostředí a zdraví.

• 2020

Zahájení projektu TEAMING. Do projektu ERA Chair nastoupili klíčoví výzkumníci a začíná budování týmu. Byla dokončena stavba biobanky CELSPAC. Byla zahájena populační studie PROCESO zaměřená na vývoj protilátek proti COVID-19.

• 2019

Získány projekty H2020 TEAMING (spolu s partnery z UCL, ETH, BBMRI-ERIC a FNUSA ICRC), Twinning a ERA Chair, které RECETOX koordinuje. RECETOX se zapojuje i do tzv. exposomových projektů.

• 2018

Získány akreditace dvou nových studijních programů v bakalářském a magisterském stupni studia. Vzniká nová organizační struktura centra. Zahájena stavba Biobanky CELSPAC

• 2017

Získány rozvojové projekty ze strukturálních fondů a první fáze projektu TEAMING