Audit Českého institutu pro akreditaci (ČIA) v Laboratořích stopové analýzy

Při červnové pravidelné dozorové návštěvě Českého institutu pro akreditaci v Laboratořích stopové analýzy byl rozšířen rozsah akreditace o dvě nové zkoušky.

19. 6. 2023 Petra Přibylová

Foto: Michal Bernátek

Jednou z nich je metoda stanovení organochlorových pesticidů, polychlorovaných bifenylů a bromovaných zpomalovačů hoření v krevním séru a plazmě pomocí plynové chromatografie s hmotnostně spektrometrickou detekcí a ionizací za atmosférického tlaku (GC-APCI-MS/MS).

Druhou metodou je stanovení polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů a furanů a dioxinům podobným polychlorovaných bifenylů v ovzduší pomocí téže techniky (GC-APCI-MS/MS) jako konfirmační techniky k dosud používané vysokorozlišovací hmotnostní spektrometrii.

Aktualizovaná příloha k Osvědčení o akreditaci bude dostupná do dvou měsíců na webových stránkách Výzkumné infrastruktury RECETOX/LSA.

Dalším bodem jednání s ČIA byla příprava akreditace Biobanky CELSPAC.