Mladí vědci diskutovali v Telči na prvním RETRAIN Retreatu

RETRAIN Retreat. Neformální setkání mladých RECETOX vědců. To byla dvoudenní podzimní akce, která se konala poprvé, a jejím hlavním cílem bylo seznámit navzájem výzkumníky centra, sdílení zkušeností a podpora mezioborové spolupráce na RECETOXu. V Univerzitním centru Telč vědci debatovali o svých vědeckých očekáváních, zahraničních pobytech a stážích, aktuálních vědeckých spolupracích i zapojení do evropských výzkumných projektů. Přečtěte si, jak zcela první RETREAIN Retreat vypadal.

7. 10. 2022 Iva Sovadinová Marie Hošťálková

Autor fotografií k článku: Jiří Kalina

Od 3. - 5. října 2022 se konal první „RETRAIN Retreat“ - neformální setkání mladých vědců z RECETOXu se zkušenějšími kolegy. Cílem společného pobytu v Univerzitním centru Telč bylo vyjít ven ze zajetých vědeckých kolejí, aspoň na chvíli se vzdálit od každodenních starostí a strávit několik dnů v přátelské a podnětné atmosféře v malebném městě Telč.

První den měli účastníci setkání čas se ohlédnout za dvou a půl letou existencí uskupení RETRAIN a sdílet zkušeností, očekávání a podněty z perspektivy mladých vědeckých pracovníků. Vědci diskutovali o roli mladých vědců na Masarykově univerzitě, možnostech kariérního růstu a také sdíleli své zkušenosti ze zahraničních univerzit a výzkumných center. Tématem dne bylo také jakým způsobem práci mladých výzkumníků podpořit. A na závěr účastníci hovořili o tom, jak v mezioborovém centru RECETOX podnítit a dále rozvíjet interní spolupráci napříč výzkumnými skupinami. A protože po celodenních debatách je potřeba odpočinek, RECETOX „retrainisti“ vyrazili na prohlídku cenného historického centra města Telč.

Druhý den na setkání zavítali zkušení vedoucí pracovníci centra, vedoucí výzkumných programů a kolegové z výzkumné infrastruktury. Debatovalo se o otázkách zaměřených prioritně na výzkum interakce životního prostředí a lidského zdraví, ve které by si centrum mělo nadále budovat a rozšiřovat expertízu. A také vědci probírali financování výzkumu. Jednotliví účastníci kurzu se postupně prostřídali v roli moderátorů vybraných tematických okruhů, jejichž cílem bylo rozproudit otevřenou a podnětnou diskusi, což se podařilo. Čilé debaty probíhaly až do podvečerních hodin, kdy na ně navázal poslední společný večer v Telči. A po středeční snídani účastníci RETREAINu vyrazili zpět do Brna.

Jak uvedla organizátorka setkání vědkyně Iva Sovadinová: "Setkat se v neformální atmosféře je k nezaplacení. Ačkoliv se vídáme v prostředí centra, setkat se v jiném prostředí je velmi inspirativní. Během diskuzí jsme odhalili silná i slabá místa našeho programu a víme, na co se zaměřit do budoucna." Také mladí vědci centra RECETOX hodnotili pozitivně možnost setkat se v neformálním prostředí mimo výzkumné centrum a sdílet své zkušenosti z života a fungování v univerzitním prostředí.