Ředitelka Jana Klánová na Velvet Innovation Meetupu
Ředitelka RECETOXu Jana Klánová prezentovala koncept Brněnské živé laboratoře na neformálním setkání pořádaném inovační agenturou JIC.
Závěrečná konference projektu HERA – Health and Environment Research Agenda for Europe se uskutečnila 18. března v Paříži. Projekt HERA je evropským projektem, jehož hlavním cílem byla identifikace prioritních oblastí, na které by se výzkum v EU měl zaměřit. Specifikace klíčových téma napomůže předejít nevratným změnám ekosystému a závažným dopadům na zdraví člověka.
Kvůli covidové pandemii se v minulých dvou letech většina jednání projektu uskutečnila v online prostředí, poslední setkání bylo výjimečné právě tím, že bylo setkáním osobním. Hlavním bodem programu bylo představení samotných výzkumných návrhů, na které by se mělo bádání v prioritní oblastech zaměřit. Těmi jsou vedle klimatické změny, biodiverzity, otázky dopadů života ve městech na zdraví nebo obecnějších otázek komunikace a spolupráce mezi vědou a politikou, také pro RECETOX prioritní oblasti jako jsou chemické látky a problematika vědeckých infrastruktur. V poslední dvou zmíněných oblastech leží také RECETOX expertíza a svou prezentaci na tato témata na konferenci přednesla Jana Klánová. Zdůraznila, že problém chemických expozic prolíná všemi ostatními cíli: „Globální znečištění se týká ovzduší, vody či půdy, ale také vnitřního prostředí, výrobků a odpadů. Souvisí se zemědělskou výrobou a kvalitou potravin, ale i s dopady urbanizace prostředí. Působí na rozvoj chronických onemocnění v populaci, ale je také jedním z faktorů za klimatickou změnou i ztrátou biodiverzity. Musíme popsat mechanismy působení chemických látek na hormonální rovnováhu, imunitní systém, plodnost nebo nervový rozvoj dětí. Musíme hledat nové metody současného hodnocení všech těchto rizik a lépe porozumět tomu, jak jsou rozdíly v chemická expozici determinovány sociálním prostředím."
Co se týká tématu komunikace a vzdělávání, Lukáš Pokorný ve svém příspěvku zdůraznil, že identifikované specifické cíle v této oblasti musí být organickou součástí všech ostatních cílů. Dodává: „Jedním z mála pozitivních efektů pandemie COVID-19 bylo, že fungovala jako imaginární lupa, pod kterou se před námi téměř ze dne na den objevily dříve opomíjené problémy. Institucionálně neukotvená komunikace mezi vědci, politiky a širší společností a z toho plynoucí informační chaos, který vytvořil prostor pro dezinformace. Poznání, že pro úspěšnost politik – nejen v oblasti epidemiologických opatření – je zásadní spolupráce mezi humanitními a přírodními obory a také výzvy v oblasti formy, jakou volíme pro komunikaci společensky kontroverzních témat. Jsem rád, že přesně na tyto oblasti se agenda HERA zaměřila a přináší konkrétní odpovědi na naše otázky."
Součástí konference byla také diskuse o dalším využití výstupů projektu HERA. Vzhledem k povaze závěrečného dokumentu se předpokládá využití návrhů na prioritní výzkumné oblasti nejen při formulaci výzkumných priorit na úrovni EU a národních států, ale také v práci vysokoškolských pedagogů. Dokument, stejně jako jeho exekutivní shrnutí, je k dispozici na stránkách projektu https://www.heraresearcheu.eu/.
Ředitelka RECETOXu Jana Klánová prezentovala koncept Brněnské živé laboratoře na neformálním setkání pořádaném inovační agenturou JIC.
RECETOX se aktivně zapojí do evropského projektu PARC, který se bude věnovat zdravotním rizikům vyplývajících z expozice chemickým látkám.