Díky vstřícnosti vedení ESFRI, a také díky tomu, že zasedání proběhlo na půdě Masarykovy univerzity, dostala prof. Jana Klánová, koordinátorka EIRENE, možnost prezentovat základní obrysy, vývoj a současné aktivity výzkumné infrastruktury EIRENE. Současně přítomným ESFRI delegátům a národním delegacím představila vedoucí národních uzlů. I díky tomu prezentace vzbudila velký zájem a iniciovala následné bilaterální i společné diskuse.
Samotné jednání konsorcia bylo zahájeno diskusí nad konkrétními politikami, dokumenty a materiály, mezi kterými byla socioekonomická analýza dopadů výzkumné infrastruktury, finanční a ekonomický model EIRENE, politika a přístup EIRENE k otevřenému přístupu, tzv. Open Access, k výzkumné infrastruktuře, aktivní komunikaci s uživateli infrastruktury a také o tom, jaké konkrétní služby a v jaké kapacitě je EIRENE schopna v současné době nabízet.
Velmi důležitá byla také diskuse o blížícím se hodnocení výzkumných infrastruktur ze strany ESFRI, prezentace současného stavu evaluačního formuláře a jeho finální úpravy. Druhý den byl pak věnován zejména diskusím o budoucím vývoji, přípravě projektu na podporu implementační fáze infrastruktury a klíčovým aktivitám, které ve střednědobém horizontu povedou k podání přihlášky EIRENE-ERIC.