Česká mise Ministerstva životního prostředí do USA

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky a Velvyslanectvím ČR v USA uspořádaly ve dnech 7.-10. dubna 2024 českou vládní, podnikatelskou a vědeckou misi do USA zaměřenou na podporu spolupráce v oblasti životního prostředí a vývoz environmentálních technologií.

25. 4. 2024

Česká mise Ministerstva životního prostředí do USA před agenturou USAID. Šestý zprava je náměstek ministra životního prostředí, pan Tomáš Tesař. Třetí zleva je Branislav Vrana.

Misi vedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař a zúčastnil se jí i velvyslanec ČR v USA Miloslav Stašek a zástupci několika českých firem, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a předních univerzit (Univerzita Karlova, Masarykova Univerzita, Česká zemědělská univerzita v Praze). Masarykovu univerzitu a centrum RECETOX při jednáních zastupoval doc. Branislav Vrana. Cílem mise bylo navázat spolupráci a získat nové zkušenosti v oblasti životního prostředí, zejména oběhové ekonomiky a odpadového hospodářství.

Ekonomický a energetický poradce na Velvyslanectví ČR v USA, pan Martin Fott, zajistil pro misi velmi intenzivní a bohatý program ve Washingtonu, D.C. a v Baltimore ve státu Maryland. Jeho součástí byla v pondělí 8.4. návštěva největší čistírny komunálních odpadních vod svého druhu na světě, District of Columbia Water and Sewer Authority, dále pak návštěva Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj USAID (United States Agency for International Development), Delegace Evropské Unie v Spojených Státech, a Světové banky. V odpoledních hodinách bylo v ulicích Washingtonu možné pozorovat částečné (90%) zatmění Slunce. Pondělní program uzavřela večer koktejl recepce s účastí pana velvyslance a amerických partnerů. V úterý 9. 4. mise navštívila největší město státu Maryland, Baltimore. V dopoledních hodinách se konala návštěva v Institutu námořní a environmentální technologie (Institute of Marine and Environmental Technology, IMET), což je centrum sdružující výzkumné aktivity jedenácti univerzit působících v státu Maryland působící v oblasti ochrany a obnovy pobřežních mořské systémů a jejich povodí. Následovala exkurze v Middle Branch Resiliency Initiative (MBRI), projektu na obnovu přirozených ekosystémů (mokřadů) v pobřežní oblasti města Baltimore. V odpoledních hodinách se v prostorách Světového obchodního centra konala schůzka mise s ministryní životního prostředí státu Maryland, paní Serenou C. McIlwain. Na závěr denního programu se konala prohlídka Národního akvária v Baltimore (The National Aquarium), kde jsou k vidění kromě ryb sladkovodních a mořských ekosystémů Spojených států taky delfíni. Program byl ve středu 10.4. uzavřen návštěvou mise v U.S. Environmental Protection Agency, Department of Interior, ministerstva, které má v kompetenci správu Národních parků a památek v Spojených Státech a U.S. Fish and wildlife service, jehož úkolem je chránit ekosystémy ryby, divoké zvěři, a rostlin. Ve večerních hodinách se pak členové mise vrátili do České republiky.

Největší čistírna komunálních odpadních vod svého druhu na světě .