Výzkumníci z Masarykovy univerzity zkoumají znečištění Dunaje

Dunaj je největší řeka v EU, která teče 2826 km jihovýchodním směrem z Německa do Černého moře a sbírá vodu z povodí, které zahrnuje 19 zemí, což je více než kterákoli jiná řeka na světě. S cílem získat komplexní obraz o kvalitě vody v Dunaji a jeho hlavních přítocích pořádá Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje pravidelný Společný průzkum Dunaje (JDS). Hlavním účelem JDS je shromáždit důležité údaje o kvalitě vody v celé délce Dunaje a jeho hlavních přítoků. V minulosti byly provedeny čtyři JDS – v letech 2001, 2007, 2013 a 2019 – a pátý svého druhu, JDS5, probíhá v průběhu roku 2025. Cílem JDS5 je pokrýt informační mezery, nezbytné pro plánovanou aktualizaci Plánu povodí Dunaje v roce 2027.

12. 7. 2025

Bez popisku

Od roku 2013 se výzkumníci z Centra RECETOX Masarykovy univerzity v Brně (www.recetox.cz) a z Centra CENAKVA Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (www.cenakva.cz) s podporou asociace NORMAN (www.norman-network.net) aktivně podílejí na projektu JDS. V roce 2019 jejich studie stanovila základní linii pro charakterizaci chemického znečištění v řece Dunaj pomocí inovativního přístupu, který kombinuje využití pasivní technologie odběru vzorků s komplexním chemickým a bioanalytickým hodnocením na deseti odběrných místech podél řeky. V roce 2025 je studie zopakována, aby se zjistilo, jak se vzorce a trendy kontaminace dunajské vody změnily za uplynulých šest let.

Dva muži stojí na palubě plovoucí pracovní plošiny na řece, v pozadí jsou vidět lodě a průmyslové budovy.
Čtyři muži stojí na písčitém břehu řeky, dva z nich drží plastové lahve, v pozadí je vodní plocha a hustě zarostlý břeh.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info