Inovacemi proti „věčným“ chemikáliím
Prestižní časopis Science dnes ve svém editorialu zveřejnil výzvu k inovacím a výzkumu za účelem nahrazení tzv. "věčných" chemikálií. Jejím autorem je prof. Martin Scheringer z RECETOX MU a ETH Zürich.

Navrhovaná legislativa týkající se tzv. "věčných" chemikálií, která je projednávána v Evropské unii i ve Spojených státech, může zásadním způsobem podpořit vědecký pokrok v oblasti chemie, materiálových věd, designu výrobků a procesního inženýrství. Plánované omezení výroby PFAS (per- a polyfluoroalkylových látek) a jejich používání vyvolá potřebu produkce nových látek, které by měly obdobné vlastnosti (např. voděodolnost), ale nebyly by natolik odolné, nedocházelo by tak k jejich akumulaci v potravinách, pitné vodě a životním prostředí.
Efektů připravované regulace je ovšem mnohem více. Případ PFAS také poukazuje na závažné nedostatky současného přístupu k hodnocení chemických látek. To se dlouhodobě soustředí na toxicitu a fyzikální vlastnosti chemických látek, ale opomíjí nebezpečí způsobené perzistencí a akumulací v životním prostředí, což výrazně znásobuje jejich toxicitu.
Více informací najdete v editorialu časopisu Science z 21. července 2023 na adrese https://doi.org/10.1126/science.adj7475.
Více článků
-
V senátu ČR proběhl seminář věnovaný věčným chemikáliím PFAS
Látky známé pod zkratkou PFAS (perfluorované a polyfluorované sloučeniny) jsou velkou skupinou široce používaných, průmyslově vyráběných chemických látek, které se hromadí v lidském těle a v životním prostředí. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu ČR uspořádal dne 16. dubna k problematice seminář, kterého se zúčastnili také odborníci z centra RECETOX.
-
Setkání konsorcia EIRENE v kampusu Masarykovy univerzity
V návaznosti na zasedání Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), které se konalo ve dnech 31. března - 1. dubna 2025 v knihovně kampusu Masarykovy univerzity v Brně, proběhlo také setkání konsorcia výzkumné infrastruktury EIRENE.