Krásné společenské stroje II: horizonty umělé inteligence v diskusi čtyř světových expertů

Učená společnost České republiky, Masarykova univerzita a RECETOX pořádali dne 31. října 2023 v 16 hodin veřejnou diskuzi Krásné společenské stroje II, horizonty umělé inteligence v diskuzi čtyř světových expertů.

7. 11. 2023

V Mendelově refektáři Augustiánského opatství diskutovali čtyři světoví experti Ján Antolík, Jan Černocký, Stanislav Fořt a Martin Schmid v návaznosti na panelovou diskusi Krásné společenské stroje: umělá inteligence a algoritmická teorie her.

Ján Antolík, Ph.D.

Působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde vede výzkumnou skupinu zaměřenou na počítačové modelování mozku. Vystudoval umělou inteligenci na Univerzitě Karlově a na Kansas State University. Doktorát obdržel na University of Edinburgh v oboru neuroinformatika. Poté absolvoval řadu projektů v oblasti výpočetních neurověd jako postdok na University College London, v CNRS ve Francii a v Institut de la Vision v Paříži. Jeho hlavním zájmem je rozluštit, jak je vizuální informace transformována různými fázemi zpracování, které vyústí v naše každodenní vizuální vnímání světa kolem nás. Těmito znalostmi pak přispívá k vývoji nové generace neuro-protetických systémů pro obnovu zraku.

Prof. Dr. Ing. Jan Černocký

Je absolventem VUT v Brně (Ing.) a Université Paris Sud (Ph.D.). Působí jako profesor a vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na FIT VUT v Brně. Roku 1997 založil výzkumnou skupinu Speech@FIT věnující se mluvené řeči - ta je v současnosti jedním z klíčových světových hráčů v oboru. Věnuje se výzkumu, managementu a popularizaci technik pro rozpoznávání řeči, rozpoznávání mluveného, identifikace jazyka a dalších, které souhrnně označuje jako „dolování dat z řeči" a které spadají pod populární termín „umělá inteligence". Vedl a vede řadu projektů financovaných z České republiky, Evropské unie i amerických agentur DARPA a IARPA. V roce 2006 spoluzakládal firmu Phonexia s.r.o.

Stanislav Fořt, Ph.D.

Studoval na University of Cambridge a na Stanford University, kde získal doktorát.

Pracoval v Google Brain a DeepMind, působil také ve startupech Anthropic a Stability AI. Jeho hlavním zájmem je umělá inteligence, vývoj a výzkum velkých jazykových modelů. Zajímá ho také využití strojového učení pro řešení problémů z kvantové fyziky a astrofyziky.

Martin Schmid, Ph.D.

Je CEO a spoluzakladatel EquiLibre Technologies, která vyvíjí umělou inteligenci pro algoritmicky trading. Bývalý vedoucí vědecký pracovník ve společnosti Google DeepMind, kde vede tým projektu Player of Games, kombinující DeepStack a AlphaZero. Pracoval v IBM Watson, kde se jeho výzkum zaměřoval na kombinaci strojového učení a zpracování přirozeného jazyka. Je jedním z hlavních autorů programu DeepStack, prvního počítačového programu, který porazil profesionální lidské hráče v no-limit pokeru. V současné době také působí jako odborný asistent na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde se jeho výzkum soustředí na teorii her a reinforcement learning.