Kurz CŽV - Kontaminace životního prostředí

14. 4. 2022

Když je naše životní prostředí znečištěno únikem chemikálií po katastrofě, dostane se taková událost rychle do veřejného povědomí. Většina chemického znečištění však nepochází z havárii, ale z obyčejného používání běžných a užitečných chemických látek. Toto znečištění není obvykle tak viditelné, avšak je všudypřítomné a jsme mu tedy neustále vystaveni, což může způsobovat veliké problémy. Jaké chemické látky tedy najdeme v našich domovech, ve vnějším vzduchu, v našich řekách, nebo v půdě? Jak se do těchto složek dostávají, jak se v nich chovají, jaký je jejich osud? Jaký mohou mít vliv na nás a ostatní organismy? A jak je vůbec můžeme hledat?

Tyto a mnohé další otázky si budeme klást v cyklu tří večerních přednášek na téma Kontaminace životního prostředí a globální environmentální problémy. Podíváme se na některé aspekty chemického znečištění vzduchu, vody a půdy, rozebereme si charakteristiky těchto složek a typických znečišťujících látek. Zároveň si zasadíme tyto problémy do širších souvislostí a povíme si, jaký vliv mohou mít na organismy a člověka, a to na úrovních od jednotlivce až po globální environmentální a celospolečenské krize.

Přednášet budou lektoři a výzkumníci centra RECETOX, které je součástí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Přednáška bude probíhat online na platformě MS Teams, vždy od 17:00 do 20:00. Lze však přijít i prezenčně do posluchárny v univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích.

  • 26.4. Úvod do chemického znečištění (J. Urík), znečištění atmosféry (O. Mikeš)
  • 3.5. Znečištění vody (J. Urík), znečištění půdy (J. Hofman)
  • 10.5. Znečišťující látky, přesahy do dalších problematik (J. Urík)

V případě zájmu prosíme o vyplnění krátkého registračního formuláře: https://forms.office.com/r/kijYcqnkwa

Link pro připojení na přednášku: https://bit.ly/3K6fJYt

Pokud na přednášku přijdete osobně v univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích, zde je návod, jak najít posluchárnu RCX:

  • od zastávky Univerzitní kampus (ulice Netroufalky) lze do kampusu vejít dvěma vchody. Hlavním (červeným) vchodem se vydáte na chodbu po levé straně. Pak se přes pavilon C10, kavárnu na lávce nad silnicí a pavilon D36 dostanete na další chodbu, kde za přepážkou po pravé straně už najdete posluchárnu.
  • vchodem přes Fakultu sportovních studií stačí jít rovně po schodech a na chodbu vpravo, pak už jen rovně po chodbě.

Obě cesty jsou vyznačené na mapě:


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info