Na růstové faktory původem z MUNI získala licenci globální distribuční firma

Spin-off MU Enantis uzavřela licenční smlouvu na výrobu stabilizovaného růstového faktoru FGF2.

19. 12. 2020 Ema Marušáková

Archiv Enantis.

Významný úspěch zaznamenala první biotechnologická spin-off firma Masarykovy univerzity Enantis, která nedávno uzavřela licenční smlouvu s předním světovým distributorem produktů pro vědu a výzkum. Díky tomu se zvýší objem výroby patentově chráněného fibroblastového růstového faktoru pod názvem FGF2-STAB, který se tak dostane do laboratoří po celém světě. Příjmy z jeho prodejů poplynou také na MU.

Růstové faktory patří mezi důležité biomolekuly živých buněk. Syntéza a degradace růstových faktorů v různých fázích buněčného dělení a diferenciace zajišťují, aby se živý organismus vyvíjel zdravě a rostl. Fibroblastový růstový faktor 2 patří mezi klíčové molekuly, které se například přidávají do kultivačních médií pro produkci embryonálních kmenových buněk, které dnes nacházejí velmi široké uplatnění v biomedicínském výzkumu i klinické praxi.

Fibroblastové růstové faktory jsou bílkoviny podporující růst a dělení buněk. Pracovat s nimi začali Petr Dvořák a Pavel Krejčí z Biologického ústavu Lékařské fakulty, kteří se zaměřili na jeden z nich označovaný jako FGF2. Objevili a popsali některé jeho vlastnosti, ale především se jim díky proteinovému inženýrství podařilo faktor stabilizovat. Tedy upravit jej tak, aby byl funkční déle než dvacet dní i při teplotách okolo 37 stupňů Celsia, které jsou klíčové pro biologické aplikace.

Protože úzce spolupracují s týmem Loschmidtových laboratoří RECETOX a Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty, domluvili se, že vyzkouší nově vyvinutou stabilizační platformu FireProt právě na těchto biomedicínsky zajímavých molekulách s omezenou stabilitou. „FireProt je výpočetní systém, který nám pomáhá hledat vhodné úpravy molekul tak, aby byly užitečné v praxi. FGF2 byl prvním medicínsky využitelným systémem, na němž jsme naši platformu úspěšně aplikovali,“ přiblížil další krok k současnému úspěchu vedoucí laboratoří Jiří Damborský.

Celý článek si přečtěte ZDE