Profesorka Jana Klánová získala čestný doktorát na Univerzitě v Örebro

Profesorka Jana Klánová, ředitelka Centra RECETOX na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity byla oceněna čestným doktorátem (doctor honoris causa) na Örebro University ve Švédsku. Při této příležitosti představila svůj výzkum na veřejné přednášce a jednala o spolupráci s řadou výzkumných týmů.

10. 5. 2023 Jitka Vaňáčková

Prof. Jana Klánová and prof. Tuulia Hyötyläinen.

„Práci Jany Klánové sleduji dlouhodobě“, říká Åke Bergman, emeritní profesor Stockholmské univerzity a profesor Univerzity v Örebro: „Její působivé intelektuální schopnosti, kompetence a kreativita z ní činí jednu z klíčových osobností současného výzkumu chemického znečištění na globální úrovni. Její vynikající výsledky vedly k tomu, že můj návrh na čestný doktorát byl na naší fakultě bezvýhradně podpořen a schválen i vedením univerzity. Vnímám to jako velmi důležitý krok k budování užší spolupráce mezi Masarykovou univerzitou a univerzitou v Örebro,“ uvedl profesor Bergman.

Ceremoniál předávání čestných doktorátů se uskutečnil 6. května 2023 a kromě Jany Klánové je získaly ještě další tři vědkyně z USA, Kanady a UK. Kromě nejvyšších představitelů Univerzity v Örebro se jej zúčastnila i řada politických osobností včetně ministrů, zástupců švédského parlamentu a diplomatů. Byla přítomna i velvyslankyně České republiky ve Švédsku Anita Grmelová, která přivezla osobní blahopřání od předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

„Toho, že návrh přišel právě od profesora Bergmana, jednoho z nestorů evropské environmentální chemie, si nesmírně vážím“, říká Jana Klánová. „Ale velmi na mne zapůsobila také atmosféra celé akce a duch univerzity. Ačkoli patří univerzita v Örebro k nejmladším švédským univerzitám, dostala se rychle do první pětistovky všech univerzitních žebříčků a je velmi úspěšná v získávání prestižních grantů. Současný rektor Johan Schnürer je velice otevřená osobnost, která se upřímně zajímá o problémy životního prostředí a podporuje rozvoj mezifakultní spolupráce při budování Platformy pro udržitelnost. Proto také velmi stojí o spolupráci s Masarykovou univerzitou, o bližší seznámení s naší „Udržitelnou MUNI“ i konceptem brněnské „Živé laboratoře“. O potřebě spolupráce všech demokratických zemí hovořil i ve svém projevu na slavnostním večeru a pro posílení vědecké spolupráce s Českem získal i členy švédského parlamentu, kteří shodou okolností nedávno navštívili Prahu. Věřím, že rektora Schnürera i ředitele Platformy pro udržitelnost Franse Prenkerta brzy přivítáme v Brně,“ uvedla profesorka Klánová.