Ředitelka Jana Klánová na Velvet Innovation Meetupu

Ředitelka RECETOXu Jana Klánová vystoupila ve čtvrtek 19.5.2022 na Velvet Innovation Meetupu, kde hovořila o Brněnské živé laboratoři – Brno Living Lab. Meetup se uskutečnil v prostorách SAP Czech Republic v Brně. Na neformálním setkání pořádaném JIC vysvětlila Jana Klánová koncept živé laboratoře a benefity, které přinese Brnu a celému brněnskému regionu. Spolu s ní na Velvet Innovation Meetupu vystoupilo dalších devět aktérů realizujících své inovativní projekty v Jihomoravském kraji.

23. 5. 2022 Marie Hošťálková

Jana Klánová, autor fotografie: JIC

Inovační agentura JIC pořádá pravidelná setkání klíčových aktérů soukromého, veřejného i akademického sektoru. Na každém Meetupu je ve formě krátké prezentace představeno 10 unikátních projektů. Každý řečník má pouhé dvě minuty, tzv. pitch, aby prezentoval hlavní myšlenku práce, vizi, ale také případné úspěchy či neúspěchy. Na poslední květnové setkání byla pozvána i ředitelka RECETOXu Jana Klánová, aby prezentovala projekt Brněnské živé laboratoře.

Brněnská živá laboratoř nepředstavuje specifickou místnost určenou pro výzkumná šetření, ale jedná se o koncept založený na propojení výzkumných aktivit brněnských vědců s reálným životem obyvatel Brna. Vědecké instituce aktivně spolupracují s občany, místními úřady, firmami a dalšími relevantními aktéry veřejného života a svou vzájemnou spoluprací vytváří lepší podmínky pro život v Brně a celém brněnském regionu. Jak sama Jana Klánová uvedla: „Zajímá nás, jak správně poskládat složitou mozaiku všech faktorů, které působí na život Brňanů. Partnerství mezi vědci, firmami, politiky a občany, má vytvořit stimulující, inspirativní prostředí se sdílenou zodpovědností za budoucnost regionu. Společně můžeme zlepšit prostředí a pozitivně ovlivnit příští generace brněnských dětí.“

Velvet Innovation Meetup představuje prostor pro sdílení neotřelých nápadů, které jsou mnohdy založené na silném lidském příběhu. I Brněnská živá laboratoř takový má a je jím již více než 60 let sledování několika generací brněnských dětí. Data z výzkumných šetření centrum RECETOX dlouhodobě sdílí s Městem Brnem, a tak přenáší výzkumná zjištění do správy a rozhodování města. Ředitelka centra RECETOX Jana Klánová vnímá živou laboratoř jako velký závazek Brňanům, kteří se na výzkumech aktivně podílejí, a současně jako cestu, jak se systematicky a pozitivně podílet na dění na místní a regionální úrovní, a tak podporovat participativní a společensky relevantní výzkum.