S Fulbrightem na rok do Texasu

Rozhovor o blížícím se ročním pobytu dr. Michala Bittnera na texaské Baylor University. 

18. 8. 2021

Bez popisku

S Fulbrightem na rok do Texasu

Fulbrightova stipendia patří mezi nejprestižnější stipendijní programy, které umožňují realizaci studijních, výukových a výzkumných pobytů na univerzitách a výzkumných institucích v USA. Každoročně díky podpoře z Fulbrightova programu do USA vyjíždí několik desítek českých studentů a výzkumníků, mezi které v roce 2021 patří i Dr. Michal Bittner z výzkumného centra RECETOX, který stráví následujících deset měsíců na Baylor University v Texasu.

Dr. Michal Bittner odjíždí do USA již koncem srpna a v době přípravy našeho rozhovoru finišoval s přípravou své cesty a kompletací všech dokumentů a povolení, která jsou pro desetiměsíční pobyt v USA potřeba. Co všechno odjezdu předcházelo, proč se Michal Bittner rozhodl právě pro Fulbrightovo stipendium, kde bude působit a jak jeho cestu komplikují současná omezení způsobená pandemií COVID-19? I na to jsme se ptali v následujícím rozhovoru.

Michale, nejdříve ze všeho přijmi gratulace k tomuto velkému úspěchu. Proč jsi se rozhodl právě pro Fulbrightovo stipendium, konkrétně Fulbright-Masarykovo stipendium?

Děkuji za blahopřání. Pro Fulbrightovo stipendium jsem se rozhodl hlavně proto, že podporuje vycestování s celou rodinou – a samozřejmě do USA, kde mají nejlepší výzkum a zároveň se naučíme dobře anglicky. Do Texasu tak mohu jet s manželkou Alexandrou i syny Vaškem a Jindrou, kteří budou „normálně“ chodit do americké základky, zatímco já se budu učit a bádat na Baylor University ve městě Waco.

A je pravda, že jsem se rozhodl zúčastnit soutěže v kategorii Fulbright-Masarykovo stipendium, které je na rozdíl od klasického Fulbrightova stipendia vhodné pro vědce, kteří jsou i společensky aktivní (jako T.G.M – vědec a politik). Jelikož svůj „volný čas“ trávím výkonem funkce místostarosty v Březině, jako vedoucí mladých skautíků (Vlčat) a funkcionář v Českém svazu včelařů v nedalekých Křtinách, tak tato varianta byla nasnadě.

Zasáhla do tvých úvah nějak současná pandemie? Ovlivnila tvé rozhodnutí podat žádost o stipendium právě pro tento rok?

Ani moc ne. Rozhodnutí rodinné rady pokusit se získat roční stipendium v USA padlo v srpnu 2020 (termín podání přihlášek byl 31.10.2020), kdy jsem i já podlehl dojmu, že je už koronavirus za námi a další školní rok(y) budou normální. Při rozhodování bylo pro nás důležitější, do jaké třídy by případně naši synové v Texasu chodili, a 4. a 7. třída nám přišla ideální. Navíc jsem si ani moc nepřipouštěl, že bych mohl stipendium získat, tak jsem to moc neřešil…

Do Texasu tedy odjíždíš s celou rodinou. Bylo to lehké rozhodnutí? Jak tvoje nejbližší rodina reagovala na to, když jsi jim řekl, že se na rok odstěhujete do Texasu?

Ano, jak jsem již zmínil výše, prvotní rozhodnutí bylo velmi lehké, protože jsem si úspěch moc nepřipouštěl. První smíšené pocity radosti a starostí se objevily koncem února 2021, kdy jsem dostal pozvání do ústního kola výběrového řízení. Tato směs obojakých pocitů ještě zesílila po obdržení zprávy o pozitivním výsledku ústního kola. Tím začal nekončící maratón vyřizování všemožných dokumentů potřebných pro odjezd a pobyt v USA, zajištění bydlení, škol pro kluky, neustálé urgování zodpovědných osob o vydání nezbytných dokumentů, abych mohl požádat o další dokumenty, které vyžadují příslušné úřady, aby mohli vydat další nezbytné dokumenty – prostě jak v pohádce o kohoutkovi a slepičce, kde jste stále napnutí, zda to slepička všechno stihne do „dedlajnu“ oběhat. Víza stále nemáme, odlet je za týden… Ale všichni se už moc těšíme – jak na Ameriku, tak na opadnutí cestovní horečky.

Pro svůj výzkumný pobyt jsi zvolil Baylor University v Texasu, konkrétně Department of Environmental Sciences. Co tě k tomuto rozhodnutí vedlo a proč jsi si nevybral některou z nejznámějších škol, jako je např. Harvard, Stanford, Columbia University či Berkeley?

Kdyby pan profesor Bryan W. Brooks působil na Harvardu, tak bych si vybral Harvard ;-) Volba na pana profesora Brookse padla jednoznačně po poradě s mými nadřízenými paní profesorkou Janou Klánovou a panem profesorem Luďkem Bláhou. Oba mi vřele pana profesora doporučili, a to hned z několika důvodů. Předně patří mezi světově proslulé odborníky v oboru akvatické toxikologie, kvality vody a jejího udržitelného využívání v rychle se urbanizujících oblastech v době klimatických změn. Jeho Department of Environmental Sciences patří mezi TOP30 amerických departmentů v oboru Environmental Sciences. Navíc s ním má naše Centrum RECETOX dlouhodobou spolupráci, profesor Brooks je také členem našeho International Scientific Advisory Board. A nakonec je to velmi sympatický a přátelský člověk, což je pro mě také moc důležité.

Jaké jsou cíle tvého pobytu a co od něj očekáváš, a to jak v odborné a profesionální, tak i osobní rovině?

Hlavním cílem mého pobytu je naplnit cíle vytčené v grantovém návrhu, tedy zjednodušeně řečeno srovnat texaský a český (i americký a evropský) přístup v recyklaci komunálních odpadních vod pro další využití (v zemědělství, domácnostech atd.). A to jak z hlediska legislativních požadavků, použitých technologií, nákladovost dočišťování vody, zdravotních a environmentálních rizik nových typů polutantů (např. léčiv, které ještě legislativně moc neřeší), atd. Doufám, že získám řadu nových zkušeností a poznatků, které pak budu moci využít zpět na MU jak ve výuce předmětů Udržitelný rozvoj, Technologie a nástroje ochrany ŽP, či Analýza životního cyklu, tak i v dalším výzkumu v týmu Environmentálních technologií pana profesora Luďka Bláhy.

A pak je tu samozřejmě i osobní rovina, kde poznávání nových krajů i mravů mě vždy velmi povzbudí do dalších akademických i společenských aktivit. A jsem moc rád, že tyto zkušenosti budu sdílet s celou svou rodinu – kluci se naučí jazyk (uvidíme jaký…), a díky cestovatelskému nadšení a organizačním schopnostem mé ženy jistě poznáme řadu krás nejen Texasu.

Na RECETOXu učíš kurzy zaměřené na udržitelný rozvoj a analýzu životního cyklu. Zapojíš se do výuky i na Baylor University?

Pokud se do výuky na Bayloru zapojím, tak jen omezeně seminární formou. Nejdřív ale musím zjistit, jestli je vůbec něco, čím bych je mohl zaujmout, abych „neučil orly létat“. Chtěl bych se v rámci možností účastnit odborných přednášek na Bayloru, a pokud bych viděl, že mám co říct, tak to řeknu. Ale abych nevyšel ze cviku, tak budu učit své předměty on-line na MU, kde například právě v kurzu Udržitelný rozvoj mám aktuálně zaregistrováno přes 170 studentů, které bych zrušením výuky určitě moc zklamal ;-)

Pomohla ti Baylor University s logistikou, hledání ubytování, školy pro děti a dalšími organizačními detaily?

Baylor University jako taková moc ne. Obecně můžu říct, že školy (i Elementary a Middle schools, které řeším pro kluky) v současné době v elektronické formě moc nekomunikují, možná je to tím, že jsou prázdniny. Ale pan profesor Brooks mi ochotně s ubytováním i potřebnými dokumenty pomáhá, i když si myslím, že to náplň jeho práce úplně není. I to potvrzuje, že rozhodnutí jet právě za ním na Baylor, bylo správné. Velkým pomocníkem v organizaci cestovních záležitostí je také Fulbrightova komise, konkrétně paní doktorka Kateřina Kloubová, která mi se vším pomáhá a s obdivuhodnou trpělivostí odpovídá na mé nesčetné emaily a telefonáty.

Přestože jsi teprve na začátku své cesty, je něco, co bys doporučil těm, kteří o podání žádosti uvažují?

Ať o tom neuvažují a rovnou to zkusí. Pokud mají zajímavé téma, podporu vedení i rodiny a pozvání od amerického partnera, tak není nad čím váhat. A při sepisování projektu je také dobré si nechat poradit od nějakého zkušeného Fulbrightisty – tím byl v mém případě pan doktor Ondřej Adamovský z RECETOXu, který mi s finalizací projektu velmi pomohl. Díky moc, Ondro!

 

Děkujeme za rozhovor, přejeme mnoho štěstí a budeme se těšit za rok, až se budeme moci pobavit o konkrétních zkušenostech a dojmech z pobytu v Texasu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info