Technologie z Loschmidtových laboratoří uspěla na Transfera Technology Day 2023

Odborná porota složená ze zástupců vědy a investorů ocenila výzkum světélkujících enzymů druhým místem. Do soutěže se přihlásilo 28 technologií, 12 z nich postoupilo do finále.

30. 11. 2023

Členové výzkumného týmu Daniel Pluskal a Martin Marek, kteří obdrželi 2. místo ve finále Transfera Technology Day 2023, při předávání ocenění ředitelkou CTT MU Evou Janouškovcovou. Fotografie: z webu CTT

Na projektu Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem pracují vědci z Loschmidtových laboratoří z RECETOXu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Luciferázy jsou svítící enzymy, typické například pro světlušky. Našim vědcům se v rámci oceněného výzkumu podařilo vytvořit umělý enzym, který svítí mnohem déle a stabilněji než ten přírodní. Tento enzym pomůže ke zlepšení diagnostiky, sledování některých nemocí a usnadní vědecký výzkum.

„Dlouhodobou vizí tohoto výzkumu je nejen zlepšení neinvazivního biologického zobrazování a diagnostiky, ale také přenos světélkování pro praktické využití – například ve fotodynamické terapii, v podobě svítících rostlin či stromů a v poslední době si bioluminiscenční systémy též získávají oblibu v umění a architektuře,“ vysvětlili členové výzkumného týmu Daniel Pluskal a Martin Marek.

Vynález vědců z Přírodovědecké fakulty MU je chráněn mezinárodní patentovou přihláškou, jejíž podání bylo zajištěno ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU.

Více v tiskové zprávě