Uskutečnil se další mezinárodní trénink zaměřený na POPs

Ve dnech 11. – 13. září 2024 se v centru RECETOX opět konal mezinárodní trénink zaměřený na monitoring, správu a zefektivňování využívání dat o perzistentních organických polutantech (POPs). Zúčastnilo se ho více než padesát expertů ze státní správy, neziskového i akademického sektoru, a to celkem z devíti zemí; Albánie, Arménie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kazachstánu, Severní Makedonie, Moldavska, Srbska a Gruzie. Seminář je součástí dvou projektů, které cílí na prohlubování implementace Stockholmské úmluvy prostřednictvím aktualizace národních implementačních plánů (National Implementation Plans – NIPs).

13. 9. 2024 Událost

Školení organizované RECETOX reaguje na potřebu posílit odborné kapacity a seznámit stávající, ale i novou generaci s tématem monitorování POPs. Zaměřuje se na konvenční a nové metody odběru vzorků POPs z životního prostředí, jakož i další kroky, například jak se od vzorku dostat k číselné hodnotě koncentrace cílové chemické látky.

Trénink se zabývá také správou dat, jejich interpretací a seznamuje s novými dostupnými nástroji a novými přístupy (celosvětově nebo v EU). Jeho cílem je poskytnout informace o způsobu nakládání s daty o POPs a procesu jejich FAIRifikace, sdílet zkušenosti se správou dat mezi jednotlivými účastníky a získat praktickou zkušenost s pasivním vzorkováním ve vodě.

V neposlední řadě je cílem tréninku vybudovat synergie mezi existujícími monitorovacími sítěmi a prohloubit spolupráci mezi sektory životního prostředí a zdraví. Součástí tréninku je také návštěva biobanky a laboratoří RECETOX.

Stockholmská úmluva o POPs je globálně závazná mezinárodní úmluva, která se zaměřuje na ochranu zdraví a životního prostředí před negativními dopady působení POPs. Poskytuje rámec, který je založen na zásadě předběžné opatrnosti a je určen k odstranění výroby, použití, dovozu a vývozu POPs uvedených v Úmluvě, vede k jejich bezpečnému nakládání a zneškodnění a u nezáměrně vyráběných POPs má za cíl odstranění nebo snížení jejich úniků. Každá smluvní strana musí vypracovat a pravidelně aktualizovat tzv. národní implementační plán (dále „NIP“), prostřednictvím kterého plní své závazky vůči Úmluvě.

RECETOX dlouhodobě podporuje implementaci Stockholmské úmluvy v zemích východní Evropy, Balkánu, Kavkazu a střední Asie, Ať už prostřednictvím monitorovacích sítí MONET EUROPE anebo pravidelných letních škol zaměřených na posílení expertizy v monitoringu.  Implementace „chemických“ projektů financovaných GEF je nejen důležitým příspěvkem RECETOX ke globální ochraně životního prostředí před chemickými látkami, ale také důležitou součástí úsilí o budování kapacit v relevantních zemích.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info