Zapojení RECETOXu do českého předsednictví v Radě EU – druhá část

Česká republika stála v čele Rady Evropské unie (CZ PRES) šest měsíců. Toto historicky druhé české předsednictví mělo heslo „Evropa jako úkol“ a probíhalo od 1. července do 31. prosince 2022. V této roli čelila Česká republika několika výzvám, včetně války na Ukrajině, energetické krizi a jednání o Zelené dohodě pro Evropu.

1. 3. 2023 Kateřina Šebková Lukáš Pokorný

Mgr. Ondřej Adamovský, Ph.D. během přednášky na WP IEI global.

Zapojení RECETOX do aktivit Ministerstva životního prostředí během předsednictví ČR v EU se věnovalo dvěma oblastem: jednak přípravě EU na vyjednávání o mandátu globálního expertního panelu k chemickým látkám, odpadům a znečištění a také zapojení se do vyjednávání nové úmluvy o plastech.

Expertní panel se vyjednává v rámci celosvětové Otevřené pracovní skupiny k panelu pro přenos vědeckých poznatků do rozhodování v oblasti nakládání s chemickými látkami a odpady (OEWG SPP). Její jednání se uskutečnila 6. 10. 2022 v Nairobi a od 30. 1. do 3. 2. 2023 v Bangkoku, Thajsko.

V případě panelu se RECETOX podílel zásadní měrou na přípravě EU na obě částí jednání, ale rovněž už na jaře 2022 přispěl také k samotnému vzniku vyjednávacího mandátu pro tento budoucí vědecký orgán. Navíc Profesor Martin Scheringer z RECETOX byl jedním z autorů článku v časopisu Science s názvem „We need a global science-policy body on chemicals and waste“[1], který vyzýval k vytvoření globálního vědeckého orgánu.

Ve formaci WP IEI – Global issues během našeho předsednictví vrcholily přípravy na první zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru pro novou celosvětovou úmluvu týkající se snižování znečištění planety plasty, včetně mořského prostředí. Tato oblast je v hledáčku globálních fór již několik let. Nový impuls všem snahám dalo přijetí rozhodnutí o přípravě takového mezinárodního instrumentu v březnu 2022 (rezoluce UNEA)[2]. Cesta k němu je sice ještě teprve v začátcích, ale jsme rádi, že jsme jako RECETOX mohli poskytnout prostřednictvím Ondřeje Adamovského vědecká fakta ohledně problematiky mikroplastů a jejich dopadů na zdraví a životní prostředí. Přednáška Ondřeje Adamovského byla hlavním příspěvkem České republiky v rámci zářijového neformálního zasedání šedesáti expertů WP IEI Global v Praze, tak i následně příspěvkem EU v rámci doprovodné akce během prvního zasedání výboru INC o plastech v Uruguayi.

Nestlihli jste se do předsednictví zapojit a chtěli byste? Další možnost opět nastane během 3. předsednictví České republiky v Radě EU, které se nejspíš uskuteční v první polovině roku 2036 a RECETOX chce být u toho. Nemusíte ale čekat až tak dlouho - tým Národního centra a Regionálního centra Stockholmské úmluvy systematicky pracuje na využití vědeckých informací centra RECETOX ve spolupráci s ministerstvy a mezinárodními organizacemi dlouhodobě, tak se k nám můžete přidat a zapojit se už teď.

[1] https://www.science.org/doi/10.1126/science.abe9090

[2] https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/39764/END%20PLASTIC%20POLLUTION%20-%20TOWARDS%20AN%20INTERNATIONAL%20LEGALLY%20BINDING%20INSTRUMENT%20-%20English.pdf?sequence=1&isAllowed=y


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info