Studie CELSPAC

Základem nejmladší výzkumné infrastruktury RECETOX jsou dlouhodobé epidemiologické studie CELSPAC (Central European Longitudinal Studies of Parents and Children). Rozvoj výzkumu v oblasti determinantů lidského zdraví umožnila data získaná během posledních pětadvaceti let z české a slovenské části Evropské dlouhodobé studie těhotenství a dětství (ELSPAC, European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood). Studie ELSPAC byla zahájena v několika evropských zemích počátkem 90. let Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a koordinována Univerzitou v Bristolu ve Velké Británii („ALSPAC: děti 90. let“ a „Studie CoCo“).

Na základě epidemiologické databáze bylo možné vytvořit novou platformu CELSPAC, která navazuje na původní ELSPAC studii. Pokračuje a rozšiřuje sběr dat v podobě nové dlouhodobé studie The Next Generation (TNG), ale i dalších navazujících studií, čímž dochází k budování rozsáhlých databází v oblasti střední Evropy a k podpoře celoevropského výzkumu.

Nové vyšetřovací protokoly, které vznikly pro navazující studie původních rodičů a dětí ELSPAC a pro studii TNG, odrážejí koncept tzv. exposomu. Úzká spolupráce s ALSPAC studií a s výzkumným týmem z University College London (UCL), který realizuje studii HAPIEE, má za cíl dosáhnout dlouhodobé transgenerační a mezinárodní srovnatelnosti jednotlivých kohort. Pro zajištění jeho budoucí kompatibility je biobanka CELSPAC rozvíjena ve spolupráci s českým národním uzlem sítě evropské infrastruktury biobank (BBMRI).

Služby

Poskytujeme následující služby:

Analýzy a vybavení

  • export pseudonymizovaných údajů z epidemiologických studií CELSPAC,
  • pseudonymizované biologické vzorky studií CELSPAC,
  • statistická analýza,
  • protokoly, dotazníky a standardní operační postupy (SOP) pro realizaci populačních studií,
  • implementace navazujících studií CELSPAC,
  • platforma pro širokou spolupráci mezi kliniky, akademiky a politiky,
  • platforma pro multidisciplinární výzkum,
  • platforma pro biomonitorování.

Školení

Náš tým je k dispozici pro školení v oblastech:

  • návrhu epidemiologických studií včetně etických otázek,
  • statistických analýz epidemiologických dat a
  • odběru, zpracování a uchovávání biologických vzorků.

Konzultace

Nabízíme poradenství a konzultaci ve všech typech služeb potřebných pro realizaci epidemiologických studií nebo projektů.

Přístup

Epidemiologické databáze byly vytvořeny jako otevřená infrastruktura s cílem podpořit multidisciplinární výzkum zaměřený na faktory, které mohou ovlivnit lidské zdraví (jednotlivé faktory tzv. exposomu). Výkonná rada CELSPAC posuzuje žadatelův návrh výzkumu s ohledem na jeho kvalitu a proveditelnost a doporučuje vybrané projekty k realizaci. Služby v dohodnuté formě a rozsahu jsou poskytovány na základě smlouvy uzavřené mezi Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity a institucí žadatele.

Pro obecné informace o přístupu k infrastruktuře kontaktujte, prosím, Petru Růžičkovou, Ph.D. V případě konkrétních informací se obraťte na kontaktní osoby uvedené níže.

Etika

Etická komise ELSPAC je poradním orgánem Výkonné rady CELSPAC a jako taková posuzuje etické a právní otázky používání epidemiologických databází, a také etické a právní otázky související s požadavky na následné (nové) výzkumné projekty.

Kontakt

Pro více informací kontaktujte prosím:

Mgr. Lenka Andrýsková, Ph.D.

Koordinátorka epidemiologických studií

telefon: 549 49 3079
e‑mail:

Mgr. Lenka Andrýsková, Ph.D.

vedoucí pracoviště – Populační studie CELSPAC

telefon: 549 49 3079
e‑mail:

Fotogalerie

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info