CELSPAC "Setkání generací" na Festivalu vědy

Tři dny plné vědy pro malé i velké. To byl brněnský Festival vědy. Vědci z výzkumného centra RECETOX se festivalu každoročně účastní a stejně tomu bylo i tento rok. Letošní Festival vědy, který se přesunul na Brněnské výstaviště, byl však pro centrum jedinečný. V sobotu 10. 9. 2022 se v prostorách Rotundy setkali účastníci populačních studií CELSPAC. "Setkání generací" završilo tři desítky existence brněnských populačních studí a odstartovalo novou dekádu vědeckého bádání.

15. 9. 2022 Marie Hošťálková

Věda vždy hýbala Brnem a jinak tomu nebylo ani na začátku devadesátých let. V roce 1991 a 1992 brněnští vědci zahájili na jižní Moravě dlouhodobou studii těhotenství a dětství ELSPAC pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Oslovili tisíce těhotných žen s nabídkou účasti v unikátní dlouhodobé studii a po dobu dlouhých třiceti let sledovali oslovené rodiny a mapovali dětství a dospělost jejich dětí, aby zjistili, co nejvíce ovlivňuje jejich zdraví. Rok 2022 završuje třicet let vědeckého bádání CELSPAC a zároveň otevírá novou dekádu plnou výzkumných výzev. A to si zasloužilo oslavu.

RECETOX k tomuto výročí připravil výstavu, která byla k vidění na Malinovského náměstí na přelomu srpna a září. V prostoru před Mahenovým divadlem, v srdci Brna, měli obyvatelé města příležitost získat zajímavé informace o populačních studiích CELSPAC a vědeckých zjištěních, která třicet let výzkumu přineslo. Jako poděkování nadělil RECETOX všem účastníkům studie knihu "CELSPAC: příběh jedné generace", jejímiž autory jsou ředitelka centra RECETOX Jana Klánová a účastník studie ELSPAC Jan Krajčirovič. Kniha mapuje život a zdraví více než 7 500 rodin ze Znojma a Brna a seznamuje čtenáře s příběhem generace (C)ELSPAC třicátníků, výzkumem i osobními příběhy zúčastněných, vědců, lékařů, učitelů či kodérů. Na křest knihy v rámci slavnostního setkání pozval RECETOX účastníky studií CELSPAC, české a zahraniční vědce i širokou veřejnost.

Dopolednem sobotní akce s názvem "Setkání generací" provedl diváky moderátor Českého rozhlasu Jiří Kokmotos. A jako první pozval na pódium prorektorku pro výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity Šárku Pospíšilovou a vedoucího Odboru strategického rozvoje a spolupráce Města Brna Františka Kubeše. Oba poděkovali účastníkům studie za jejich píli a vytrvalost. "Díky všem lidem zapojeným do studií CELSPAC lépe rozumíme vlivům působící na lidské zdraví," uvedla ve svém proslovu prorektorka Pospíšilová. Po úvodních projevech následovaly krátké vědecké stand-upy vědců centra RECETOX, v nichž zábavnou formou seznámili publikum s tématem své vědecké práce a jejím přesahem do reálného života. Součástí dopoledního programu byly diskuze českých i zahraničních vědců na různá témata.první s názvem "Kde se vzaly dlouhodobé populační studie a k čemu nám jsou v čase globálních změn?" vystoupil zakladatel české větve studie ELSPAC pediatr Lubomír Kukla, epidemiolog působící ve Velké Británii Hynek Pikhart, ekolog Michal V. Marek a také původní účastník studie ELSPAC a autor (C)ELSPAC knihy Jan Krajčiřovič. V diskuzi s názvem "A jak se odráží výsledky našeho snažení na životě ve městě" sdíleli své názory vědkyně Julie Dobrovolná a Irena Štepáníková působící v USA, ředitel Hvězdárny Brno Jiří Dušek a původní účastnice studie Karolína Marková.

Odpolední program "Setkání generací" odstartoval svým hudebním vystoupením brněnský písničkář Pavel Čadek, který nadchnul diváky chytlavými texty svých písní a uvedl slavnostní křest knihy "CELSPAC: příběh jedné generace". Knihu, která je věnovaná tisícům lidí, jež byli či jsou součástí studií (C)ELSPAC, slavnostně pokřtila ředitelka centra RECETOX Jana Klánová a "otec" studie ELSPAC doktor Lubomír Kukla. "Děkuji všem rodinám, a hlavně rodičům dětí, kteří poctivě vyplňovali dotazníky po dobu dlouhých třiceti let. Bez nich bychom tady dnes nebyli. Díky jejich nadšení a úsilí dnes slavíme třicet let populačních studií, které jsou základním stavebním kamenem brněnské Živé laboratoře, a díky nim se RECETOXu daří propojovat vědecké bádání a úřady, politiky, firmami, a především samotnými Brňany,identifikovat a také omezovat vlivy působící negativně na životy místních."  Roli kmotrů knihy přijali písničkář Pavel Čadek, brněnská herečka Alena Antalová a také zpěvák a herec Ondřej Havelka. Na pódiu společně popřáli všem "CELSPAC" třicátníkům hodně zdraví a neutuchající nadšení pro vědu a výzkum, knize spoustu nadšených čtenářů a brněnským vědcům neotřelé nápady a podporu obyvatel Brna i místních autorit. Slavnostní den zakončil hodinový koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers, který roztančil malé i velké diváky.

Ačkoli je rok 2022 pro populační studie CELSPAC zlomový, protože symbolicky ukončuje tři dekády společného úsilí, výzkum pokračuje dál. Vědci centra RECETOX a koordinátoři CELSPAC studií zvou všechny dosavadní účastníky studií na doprovodná měření. Kniha "CELSPAC: příběh jedné generace" je pro všechny účastníky populačních studií zdarma a obdrží ji při dalším vyšetření. V online podobě bude brzy dostupná na webu populačních studií CELSPAC a v čítárně Masarykovy univerzity Munispace.