Inovace studijního programu Matematická biologie a biomedicína

V rámci inovace studijního programu Matematická biologie a biomedicína, ve specializaci Biomedicínská bioinformatika, získali Dr. Eva Budinská a doc. Matej Lexa ve spolupráci s kolegy z Fakulty informatiky projekt "FI 0795/2023 Rozšíření projektové a badatelské výuky v předmětech IV110 Projekt z bioinformatiky a E4014 Projekt z Matematické biologie a biomedicíny."

13. 10. 2023

Cílem projektu je zlepšit a propojit mezifakultně praktickou projektovou výuku obohacením o badatelské prvky, u dvou oborů bioinformatiky:

• Umělá inteligence a zpracování dat - specializace Bioinformatika a systémová biologie na Fakultě Informatiky MU (N-UIZD-BIO)
  • Matematická biologie a biomedicína - Biomedicínská bioinformatika na Přírodovědecké fakultě MU (N_MBB_BIOMB)

A to konkrétně vylepšením obsahu dvou projektů:

IV110 Projekt z bioinformatiky (FI)

E4014 Projekt z Matematické biologie a biomedicíny - Biomedicínská bioinformatika (MU)

Výuku předmětů jsme spojili a rozšiřujeme ji tak, aby pokrývala modelový badatelský úkol od sběru materiálu, sekvenace DNA moderními technologiemi přes bioinformatické zpracování dat a prezentaci výsledků s využitím IT prostředků a studentské mikrokonference.

Vzniknou také unikátní data a studijní materiály včetně videonahrávek.

Na inovované výuce se podílejí odborníci z RECETOXu MU, FI, CEITECu MU a Biofyzikálního ústavu AV ČR.

Studenti pracují ve smíšených mezioborových skupinách, a tak propojí a zlepší své znalosti (studenti našeho oboru znají více statistiky a biologické interpretace, zatímco studenti FI mají lepší znalosti v programování a vývoji metod).

V rámci výuky mají studenti praktická laboratorní cvičení v Laboratořích analýzy mikrobiomu RECETOX pod vedením doc. Petry Bořilové Linhartové.

V pondělí 9. 10. v těchto laboratořích již proběhlo první cvičení.