Julie Dobrovolná je jednou z tváří evropské kampaně #EUwomen4future

14. 9. 2020

Julie Dobrovolná, vedoucí výzkumné skupiny Molekulární metabolismus a chronická onemocnění a profesorka patofyziologie na RECETOXu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se stala jednou z tváří evropské kampaně #EUwomen4future, která byla spuštěna za podpory evropské komisařky pro inovace, vědu, kulturu, vzdělání a mládež, kterou je Mariya Gabriel. Záměrem této kampaně je upozornit na roli a úspěchy žen ve vědě, vzdělávání, kultuře a sportu a prostřednictvím pozitivních příkladů motivovat dívky a ženy v jejich další kariéře.

Mezi hlavní cíle kampaně #EUwomen4future patří ocenění žen zapojených do výše uvedených oblastí, demonstrovat závazek Evropské unie v oblasti genderové rovnosti, vyzdvižení úspěšných profesionálek a budování pozitivních vzorů, povzbuzení mladých dívek ke studiu STEM oborů a předmětů a také budovat sítě na pomoc ženám v uvedených oblastech.

„Buďte odvážní a spravedliví. Protože bez statečnosti a poctivosti není možné hrát v profesionálním i osobním životě hlavní roli.“ To je heslo, které si profesorka Dobrovolná zvolila jako tvář výše zmíněné kampaně. „Ocenění v této kampani mi udělalo velikou radost. Kromě vědy samotné se hodně věnuji také její popularizaci, a kampaň #EUwomen4future je velmi dobrým příkladem popularizace vědy. Věřím, že i můj příklad pomůže motivovat další žačky, studentky a mladé vědkyně v jejich práci. Přála bych si, aby věda byla pro dívky atraktivní kariérní volbou“.

Julie Dobrovolná se na RECETOXu věnuje zejména patofyziologii stresu, civilizačním chorobám a environmentální medicíně. Její odbornost spočívá zejména v hodnocení faktorů prostředí ovlivňujících výsledky lidského zdraví, se zvláštním důrazem na průběh stresové reakce za různých podmínek prostředí a příspěvek stresové reakce ke vzniku onemocnění. Vytváří také nové metody měření stresu a v této oblasti aktivně spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA).

Profesorka Dobrovolná je držitelkou řady ocenění včetně Ceny rektora Masarykovy univerzity pro mladé vědce, v roce 2016 byla také oceněna jako Žena regionu v oblasti vědy. Získala také ocenění v národní soutěži Prix de Pharmacie a Prix de Medecine pořádané pod záštitou francouzského velvyslanectví v České republice.

Kromě svých výzkumných aktivit je prof. Dobrovolná vášnivou popularizátorkou vědy, zapojuje se například do Science Slamu. Mezi její aktuální projekty patří rekonceptualizace existujících teorií stresu, vývoj nových metodologií určených k objektivnímu měření úrovní vědomí, nebo studium vlivu současné pandemie COVID-19 na stres v zaměstnání.