Najít nejlepší lidi, vytvořit jim podmínky a jít jim z cesty
Rozhovor s Janou Klánovou, ředitelkou centra RECETOX na průběh její kariéry a pohledu na management a postavení žen ve vědeckém prostředí.
Jak pracovat se stresem, který je spojen s pandemií koronaviru COVID-19, a jak se s ním vypořádat v každodenním životě, tomu se v rozhovoru pro magazín Universitas vyjadřuje odbornice na studium stresu z výzkumného centra RECETOX, Julie Dobrovolná.
Na Masarykově univerzitě se svým patnáctičlenným týmem zkoumá stres. Ten, v jakém teď kvůli šíření koronaviru žijeme, je podle Julie Dobrovolné v něčem podobný stresu při válečném stavu. Podle lékařky a docentky centra RECETOX na Přírodovědecké fakultě MU nám nyní pomůže rutina a zodpovědnost. A překvapivě také popření některých negativních – ač realistických – myšlenek.
Dobrovolná apeluje na vzájemnou podporu mezi lidmi. „Ani náhodou bych se nevysmívala lidem, kteří se předzásobili. Může je to velmi zklidnit, mají jistotu, že je z čeho vařit, je to účinná strategie, jak snížit stres,“ říká lékařka, která působí i na Ústavu patologické fyziologie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.
Jak se srovnat s tím, že dost možná začnou umírat lidé z našeho (i blízkého) okolí? „Zní to zvláštně, ne každý psycholog to asi posvětí, ale krátkodobě velmi dobře funguje, za velmi komplikovaných podmínek, popření. Pokud jsou vážné okolnosti, a okolnosti celoplanetární pandemie jsou vážné, je dobré se neptat, zda lidstvo zítra vymře, ale popřít tohle nebezpečí a říct si: my přežijeme.“
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Zdroj: Universitas
Rozhovor s Janou Klánovou, ředitelkou centra RECETOX na průběh její kariéry a pohledu na management a postavení žen ve vědeckém prostředí.
Nenechte si ujít rozhovor s Hankou Bernhardovou, úspěšnou středoškolskou studentkou, která se díky své práci a úspěchům v soutěžích SOČ stala Českou hlavičkou a Středoškolákem roku pro rok 2020. A nyní již studuje biochemii na University of Oxford.