Nemáme lék, ale rozhodně nejsme bez účinné medikace, říká imunolog Vojtěch Thon

20. 4. 2020 Anna Brzybohatá, iDnes.cz

Nový typ koronaviru podle studií poškozuje hlavně plíce. Proniká do buněk přes „vrátka“, která jsou součástí hormonálního systému a ovlivňují třeba krevní tlak. Plicní sklípky zanese hlenem, který musí odsát ventilátor. „Aby se pacient neudusil, je potřeba také zabránit rozvoji plicního zánětu. Musíme proto využívat osvědčené léky, které mohou zachránit život,“ říká profesor Vojtěch Thon.

V současné době se hodně skloňují slova jako je epidemiologická situace, epidemiolog, virolog nebo imunolog. Jak o pandemii přemýšlejí jednotlivé obory?

Epidemiolog v podstatě hasí nastalou situaci a snaží se zabránit dalšímu masivnímu šíření nákazy mezi obyvateli. Existují pandemické plány, co se má v určitých situacích dělat a jak šíření předejít. Virolog zkoumá jednotlivé viry, jejich vlastnosti, působení na člověka. Imunologa zajímá nejen kolektivní imunita společnosti, ale i jednotlivec jako takový a vzájemný vztah člověka a mikroorganismů, včetně virů. Nejde jen o to jak, ale také proč.

Vy jste imunolog, na co je tedy potřeba se soustředit?

Máme tady novou nemoc, která je nebezpečná a má současně několik variant průběhu. Ve většině případů jsou to mírné průběhy nemoci, kdy stačí hlavně odpočívat, pomáhat organismu dostupnými léky na utlumení symptomů, jako je například nadměrná horečka, a „nechat“ imunitu se s infekcí vypořádat.

Pak jsou těžší případy, kdy je potřeba nasadit více podpůrných léků, které jsou vhodné v určité fázi nemoci – na jejím začátku je lepší podat odlišné medikamenty než k jejímu konci. V začátku mohou hodně pomoci látky s protivirovým účinkem, ale všechno musí být pod lékařským dohledem, protože je velmi snadné se některými předávkovat.

V těch těžkých případech, kdy v určité fázi mohou lidé skončit na oxygenové léčbě, tedy na kyslíkové terapii a ventilátorech, je potřeba řešit symptomy, které už člověka ohrožují na životě.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

Zdroj: iDnes.cz

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info