Odpověď imunitního systému na COVID-19 bude zkoumat rozsáhlá studie

23. 9. 2020

Background vector created by freepik - www.freepik.com

Ve středu 23. září byla veřejnosti představena studie, kterou bude v následujících 18 měsících realizovat Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) společně s Asociací laboratoří QualityLab, a kterou bude odborně garantovat prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. působící v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Tato sérologická prospektivní studie bude zahájena během září a bude zaměřena na onemocnění COVID-19. Účastníci studie budou testováni na přítomnost protilátek tohoto virového onemocnění a dozví se, zda a jak dlouho jsou svým imunitním systémem chráněni proti nemoci COVID-19.

Celá studie bude realizována během následujícího roku a půl, a kromě zjištění přítomnosti protilátek v tělech testovaných má ambici sloužit jako vodítko pro výběr vhodné vakcíny a samotné potřeby jejího očkování. Organizátoři plánují, že by se mohlo zapojit až 30 000 účastníků. Každému z nich budou během osmnácti měsíců odebrány tři vzorky krve, které budou testovány ve specializovaných laboratořích. S ohledem na fakt, že je studie organizována Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR, mohou se s finanční podporoudo ní přihlásit pouze její pojištěnci. Pojišťovna účastníkům uhradí většinu souvisejících nákladů. Avšak ani pojištěnci jiných zdravotních pojišťoven nejsou ze studie vyloučeni a mohou se nechat vyšetřit.

S ohledem na předpokládaný počet účastníků by studie měla přinést další důležitá data, která budou vodítkem při výběru vhodné vakcíny proti COVID-19, ale i pro samotné rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci nutné: „Statistika potvrzených případů a úmrtí, která se běžně uvádí, může pomoci při monitorování rychlosti šíření nemoci, ale není ideální pro odhad „promořenosti“ populace. Obecně platí, že pacienti s mírným průběhem nebo bezpříznakovým průběhem nebyli vyšetřeni. Výsledkem je podhodnocený počet potvrzených SARS-CoV-2 infekcí. Z těchto důvodů jsou další studie maximálně důležité pro odhad velikosti části populace, která má již vytvořeny protilátky proti viru SARS-CoV-2 a může být potenciálně chráněna proti další infekci,“ říkáimunolog prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.,odborný garant studie.

Garant studie prof. MUDr. Vojtěch Thon, PhD. (Foto: Deník/Attila Racek)

V rozvoji nemoci a jejích projevech hraje roli mnoho různých faktorů, jako jsou další onemocnění, kterými pacient trpí, věk, tělesná hmotnost či virová nálož, které bylo tělo vystaveno atd. Není vůbec neobvyklé, že toto onemocnění u pacienta proběhne zcela bez příznaků a fakticky nepozorovaně. Jedinou možností ověření, jestli se pacient virem nakazil, a jestli si jeho imunitní systém vytvořil protilátky, které ho proti případné další nákaze ochrání, je vyšetření na jejich přítomnost,“ upřesňujeprofesor Thon.

Výzkumníci se budou zajímat zejména o imunitní odpověď organizmu v případě, kdy dojde k nakažení virem. „V rámci protivirové ochrany dochází nejprve k rozvoji imunity buněčné, která dává následně pomocimunitnímu systémui k tvorbě protilátek. Při použití správného imunologického laboratorního testu dokážeme tyto zachytit. V naší unikátní studii můžeme prospektivně vyhodnotit i jejich dynamiku v čase. To platí nejen pro případnou infekci, nýbrž také pro vyhodnocení imunitní odpovědi v případě použití vakcíny.“ vysvětluje profesor Thon.

Více o studii se můžete dozvědět v tomto videu nebo na stránkách https://www.qualitylab.cz/protilatkycovid19/


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info