Přírodovědci a informatici testovali známé léky na nový koronavirus

22. 7. 2020 Redakce (em.muni.cz)

<div class="popisek"><em>Strukturální model spike-glykoproteinu představovaný povrchovou vrstvou. Vstup do tunelu je viditelný v horní části proteinu (růžová barva).</em><span> </span><span>Loschmidtovy laboratoře PřF MU</span></div>
Strukturální model spike-glykoproteinu představovaný povrchovou vrstvou. Vstup do tunelu je viditelný v horní části proteinu (růžová barva). Loschmidtovy laboratoře PřF MU

Celosvětová pandemie nemoci COVID-19 ovlivnila životy milionů lidí na celém světě. Vědecké týmy zabývající se výzkumem v oblasti zdravotnictví často radikálně změnily své plány a vrhly velkou část své kapacity na výzkum tohoto onemocnění s cílem co nejrychlejšího nalezení účinné pomoci. Se zajímavou iniciativou přišli vědci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), Ústavu výpočetní techniky MU, výzkumného centra RECETOX MU Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

Jejich projekt počítá s využitím počítačové biochemie, umělé inteligence a principů strojového učení. „Pomocí vlastního software CaverDock jsme se zaměřili na počítačové studium proteinu, který je klíčový v šíření viru SARS-CoV-2 v lidském organismu,“ popsal Jiří Damborský z Přírodovědecké fakulty MU a vedoucí výzkumného týmu Proteinové inženýrství FNUSA-ICRC. Jde o virový glykoprotein S, jehož trimer (molekula ze tři monomerů) tvoří výběžky obalu koronaviru SARS-CoV-2 a váže se na lidské hostitelské buňky.

Přečtěte si celý článek ZDE