Sedmá společná konference evropských ministrů

V Budapešti proběhla sedmá společná konference ministrů zaměřená na životní prostředí a zdraví. Centrum RECETOX se podílelo na přípravě jedné z paralelních sekcí. Na závěr akce byla přijata Budapešťská deklarace, která stanovuje evropské priority v oblasti životního prostředí a zdraví pro příštích sedm let. Zahrnuje plán pro zdravější lidi, prosperující planetu a udržitelnou budoucnost.

7. 7. 2023

Jana Klánová a Zsófie Pusztai na sedmé společné konferenci evropských ministrů.

Pod záštitou Světové zdravotnické organizace a Programu pro životní prostředí OSN proběhla v Budapešti od 5. do 7. července už sedmá společná konference evropských ministrů věnovaná otázkám životního prostředí a zdraví.

Centrum RECETOX na ní spolu s francouzskou agenturou ANSES pořádalo jednu z paralelních sekcí. Jana Klánová (Masarykova univerzita), Robert Barouki (INSERM) a Roel Vermeulen (Univerzita Utrecht) prezentovali na sekci zaměřené na budování evropských kapacit pro ochranu zdraví před účinky chemických expozic nejvýznamnější mezinárodní výzkumné aktivity: výzkumnou infrastrukturu EIRENE, evropské partnerství PARC, mezinárodní síť pro výzkum lidského exposomu EHEN a environmentální think tank SPHERA.

Prezentace vyvolaly živou diskusi o potřebě interdisciplinární a intersektorové spolupráce na mezinárodní úrovni. Podobně jako na předchozí konferenci pořádané v roce 2017 v Ostravě i zde byla na závěr akce přijata tzv. Budapešťská deklarace definující evropské priority v oblasti životního prostředí a zdraví pro následujících pět let.

Nové příležitosti, které tato deklarace otevírá pro spolupráci na národní úrovni, diskutovali zástupci centra s delegací českých ministerstev zdravotnictví i životního prostředí i s novou vedoucí Kanceláře WHO v ČR Zsófií Pusztai.