Spolupráce mezi Univerzitou v Örebro a Masarykovou univerzitou

Tříčlenná delegace z Univerzity v Örebro vedená jejím rektorem prof. Johanem Schnürerem přijala pozvání ředitelky centra RECETOX Jany Klánové a přijela do Brna diskutovat otázky spolupráce mezi Masarykovou univerzitou a Univerzitou v Örebro. Hlavním tématem společných diskusí byla spolupráce v oblasti udržitelnosti, výzkumu, výuky a výzkumných infrastruktur.

4. 10. 2023 Jitka Vaňáčková

Rektor Masarykovy univerzity prof. Martin Bareš a rektor Univerzity v Örebro prof. Johan Schnürer. Foto: Adam Lukůvka

Prof. Frans Prenkert, vedoucí centra pro trvale udržitelné podnikání, přednášel na pravidelném úterním semináři na RECETOXu o výzvách spojených s využitím mezioborového výzkumu pro udržitelnou budoucnost. Tato přednáška poskytla inspiraci pro dlouhou diskuzi.

Následně se delegace setkala s rektorem Masarykovy univerzity, Martinem Barešem, aby projednali možnosti spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Jedním z nejdůležitějších bodů jednání bylo vytvoření společného studijního programu, tzv. "double degree" studia, který by umožnil absolventům získat společný diplom a spolu s ním i tituly z obou univerzit. To by studentům otevřelo nové, atraktivní pracovní příležitosti.

Dalším klíčovým tématem bylo rozšíření stávající Brněnské živé laboratoře na Brno-Örebro živou laboratoř (Twinn-Living Lab Brno Örebro). Spolu s prof. Åke Bergmanem se zástupci centra RECETOX věnovali také rozvoji evropské infrastruktury pro výzkum lidských expozic EIRENE RI.

Vrcholem návštěvy byla účast delegace na zasedání Rady pro udržitelnost na Masarykově univerzitě a prohlídka laboratoří na RECETOXu.

Věříme, že tato návštěva povede k posílení vztahů mezi Univerzitou v Örebro a Masarykovou univerzitou a otevře nové perspektivy pro spolupráci.

Frans Prenkert během přednášky na RECETOXu.
Delegace z Univerzity v Örebro během setkání s rektorem Masarykovy univerzity. Foto:  Adam Lukůvka