RECETOX v roce 2023

Rok 2023 je za námi. Přinesl nám celou řadu ocenění a významných událostí. Zahájili jsme oslavy 40. výročí založení centra RECETOX, už čtrnáct let podporujeme země střední a východní Evropy a Afriky prostřednictvím Regionálního centra Stockholmské úmluvy o POPs a stali jsme se čtvrtým spolupracujícím centrem Světové zdravotnické organizace (WHO) v České republice. V článku uvádíme přehled nejdůležitějších ocenění a dosažených výsledků

5. 1. 2024

Ocenění našich výzkumníků

• Profesor Ivan Holoubek se stal emeritním profesorem MUNI za jeho dlouhodobý přínos vědě a výzkumu.
  • Profesorka Jana Klánová získala čestný doktorát na Örebro University ve Švédsku.
  • Profesor Jiří Damborský, vedoucí Loschmidtových laboratoří, obdržel od Učené společnosti České republiky, medaili za zásluhy o rozvoj vědy.
  • Dr. Tomáš Slanina, absolvent z fotoorganické skupiny
    prof. Petra Klána obdržel Cenu Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru chemie.
  • Dr. Lisa Emily Melymuk, vedoucí pracoviště Chemické polutanty a expoziční cesty člověka, obdržela ocenění MUNI Scientist 2023, za její článek zveřejněný v International Journal of Hygiene and Environmental Health.
  • Dr. Martin Toul, absolvent z Loschmidtových laboratoří dostal nejvyšší ocenění pro české vědce – Českou hlavu, cenu Doctorandus, dále Cenu MŠMT, Cenu rektora MU pro vynikající studenty doktorských studijních programů a Cenu prorektorky pro výzkum a doktorské studium za excelentní výsledky v doktorském studiu na Masarykově univerzitě. Martinův školitel byl prof. Zbyněk Prokop a konzultant prof. Jiří Damborský.
  • Dr. Barbara Kubíčková, absolventka Environmentální toxikologie pod vedením doc. Kláry Hilscherové získala Cenu rektora za vynikající disertační práci.
  • Daniel Pluskal a Martin Marek obdrželi 2. místo ve finále Transfera Technology Day 2023 za Luciferázový reportérový systém s extrémně stabilním bioluminiscenčním signálem.

Ocenění Ph.D. studentů

• Thomas Contini (školitel Dr. Elliot Price)
  • Pavel Kohout (školitel Dr. Stas Mazurenko)
  • Jan Mičan (školitel doc. David Bednář)
  • Linda Kašiarová z Loschmidtových laboratoří
  • Alan Strunga z Loschmidtových laboratoří

PhD talenti 2024

• Eliška Řehůřková (školitelka Dr. Iva Sovadinová)
  • Daniel Pluskal (školitel Dr. Martin Marek)
  • Hana Faldynová (školitel prof. RNDr. Zbyněk Prokop, Ph.D.)
  • Nina Pálešová vyhrála vědecko-popularizační soutěž Science Slam 14.

Ceny za nejlepší postery obdrželi:

• Hrežová Eliška: Prenatální příjem vitaminu B12 matkou a kognitivní vývoj dítěte
  • Pálešová Nina: Planoucí játra? Expozice PFAS a PAU ve vztahu ke kardiometabolickému zdraví (CELSPAC-FIREexpo STUDY)
  • Pivrncová Eliška: Vliv intrapartální antibiotické profylaxe na střevní a orální bakteriom novorozence
  • Edebali Özge: Charakterizace souvislosti mezi prachem ve vnitřním ovzduší a kontaminací textilu
  • Mlčůchová Natálie: Mikrobiom a farmakoterapie u pacientů s gastrointestinálními poruchami
  • Dvořák Tadeáš: Městské prostředí, stres a jeho biomarkery